ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه آزمایشگاهی خاک های ماسه ای تثبیت شده با بیوپلیمر

Year: 1398
COI: GEOTEC04_186
Language: PersianView: 294
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ساناز باقری - دانشجوی کارشناسی ارشد ژئوتکنیک، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران
سیدمرتضی مرندی - استاد بخش مهندسی عمران، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران

Abstract:

خاک کهن ترین مصالح ساختمانی است که بشر از آن سود جسته است. دسترسی آسان و قیمت ارزان از جمله مزایایی است که زمینه ساز گسترش روز افزون مصرف خاک گردیده است اما ضعف مقاومت برشی و عدم مقاومت کششی خاک، همواره از معضلاتی بوده که مهندسین با آن مواجه بوده اند. روش های مختلفی از روزگاران کهن تا امروز برای رفع این نقیصه ابداع شده و مورد استفاده قرار گرفته است. بدلیل مشکلات روشهای سنتی همواره مهندسان دنبال استفاده از مواد سازگار با محیطزیست بودهاند. از این رو بیوپلیمرها در سالهای اخیر مورد توجه دو چندان قرار گرفته اند. در این تحقیق در ابتدا به بررسی انواع این بیوپلیمرها پرداخته شده و در ادامه بیوپلیمر صمغ حاصل از دانهی شنبلیله برای تثبیت خاک مورد استفاده قرار گرفته است. با انجام آزمایشهای تک محوری کارآیی این بیوپلیمر مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که مقاومت خاک بدون بیوپایمر برابر با 220 کیلوپاسکال است. در حالی که مقاومت همان خاک بعد از استفاده از نیم درصد صمغ برابر با 616 کیلوپاسکال شد که تقریبا 3 برابر مقاومت اولیه ی خاک است. افزایش درصد بیوپلیمر باعث افزایش دو چندان مقاومت گردید. بطوریکه با افزایش مقدار صمغ به 2 درصد وزن خاک، این مقاومت به 2200 کیلوپاسکال رسید که 10 برابر مقاومت اولیه بود. کرنش ایجاد شده و نوع شکست نمونه ها نشان داد که با افزایش درصد بیوپلیمر در ابتدا خاک میزان کرنش بیشتری در تنش ماکزیمم از خود نشان داده است و این نشان دهنده جذب خوب انرژی و انعطاف پذیری مصالح بوده است. کرنش شکست نمونه از یک درصد در خاک شاهد به 1/5 تا 2 درصد رسید. اما با زیاد شدن بیشتر این بیوپلیمر اگرچه مقاومت خاک همچنان افزایش میافت اما رفتار خاک انعطاف پذیرتر بود و سطح زیر منحنی تنش-کرنش محوری بیشتر داشت. نکته قابل توجه این بود که با توجه به استفاده از درصد کم بیوپلیمر و افزایش چندین برابر مقاومت بیوپلیمر برای تثبیت خاک کاملا مناسب بود و بعنوان یک تثبیت کننده میتواند قابل مطرح شدن باشد. میزان جذب بالای انرژی همچنین مقاومت بالای نمونه های تثبیت شده با این صمغ خود میتواند دلیلی بر مناسب بودن این ماده برای تثبیت خاک و لایه های روسازی راه اشاره کرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is GEOTEC04_186. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/961688/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
باقری، ساناز و مرندی، سیدمرتضی،1398،مطالعه آزمایشگاهی خاک های ماسه ای تثبیت شده با بیوپلیمر،4th Iranian Conference of Geotechnical Engineering،Tehran،https://civilica.com/doc/961688

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 16,909
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support