ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین دمای توقف تبلور مجدد و بررسی اثر منگنز بر پدیده رسوب گذاری در خلال تغییر شکل داغ فولاد HSLA

Year: 1398
COI: IMES13_386
Language: PersianView: 204
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

احسان عزیزی راغب - کارشناسی ارشد مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی همدان
امیر مومنی - دانشیار و عضو هیئت علمی مهندسی موادو متالورژی دانشگاه صنعتی همدان
مهدی سلطانعلی نژاد - دانشجوی دکتری مهندسی مواد دانشگاه امیرکبیر
صادق قزوینیان - کارشناسی ارشد مهندسی مواد دانشگاه علم و صنعت

Abstract:

فولادهای کم آلیاژ استحکام بالا HSLA گروهی از فولادهای کم کربن هستند که در آن ها مقادیر کم عناصر آلیاژی برای رسیدن به استحکام تسلیم های بالاتر از MPa 257 و 40 ksi در شرایط نرماله شده یا نورد شده به کار رفته است. این فولادها نسبت به فولادهای کربنی نورد شده خواص مکانیکی ومقاومت خوردگی بهتری دارند. علاوه بر این، به خاطر حفظ استحکام در مقادیر کربن کم، جوش پذیری و شکل پذیری فولادهای HSLA، به شدت بهبود می یابد. فولادهای HSLA ابتدا توسط عملیات نورد گرم به فرم محصول خام صفحه، تسمه، شمش، قطعات ساختمانی تولید می شوند. عملیات نورد گرم باعث بهبود خواص مکانیکی این فولادها می شود. یکی از روش هایی که امروزه در فرآوری فولادهای HSLA مرسوم شده است نورد کنترل شده است که باعث ایجاد دانه های آستنیتی ریز و یا بسیار تغییر شکل یافته پن کیک شکل می شود که در هنگام سرد کردن به دانه های ریز فریت تبدیل می شوند. در اثر این عملیات چقرمگی و استحکام تسلیم بهبود می یابد. یکی از پارامترهای اساسی در طراحی فرایند ترمومکانیکال فولاد HSLA، تعیین دمای توقف تبلور مجدد Tnr می باشد. برای دستیابی به این مهم دمای توقف تبلور مجدد از طریق روابط بنیادین و انجام آزمایشات فشار گرم بروی سه نوع از فولاد HSLA با درصد منگنز از 1 تا 2 درصد وزنی متفاوت در پنج دمای 850، 950، 1000، 1050 در نرخ کرنش 0/01 تا کرنش حقیقی 0/5 صورت گرفت. در این پژوهش یکی از محورهای اصلی، بررسی اثر عناصر آلیاژی اصلی در رسوب گذاری و وقوع تبلور مجدد می باشد. بررسی های انجام شده از طریق روابط بنیادین انحلال رسوبات و تحلیل های بدست آمده از نرم افزار JMatPro بیانگر این مطلب است که دمای توقف تبلور مجدد وابسته است به دمای راسب شدن ذرات فاز دومی مانند نیوبیم که پایداری بالایی دردماهای بالا دارند. حضور کربونیتریدهای مانندنیوبیم و وانادیم منجر به توقف تبلور مجدد می شود و از رشددانه های آستنیت جلوگیری می کند. همچنین با استفاده از منحنی های تنش سیلان و نمودار تنش سیلان با معکوس دما، دمای Tnr در سه آلیاژ با درصد منگنز متفاوت تخمین زده شد.

Keywords:

فولادهای استحکام بالا کم آلیاژ، دمای توقف تبلور مجدد، معادلات بنیادین، اثر منگنز بر دمای Tnr

Paper COI Code

This Paper COI Code is IMES13_386. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/963938/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عزیزی راغب، احسان و مومنی، امیر و سلطانعلی نژاد، مهدی و قزوینیان، صادق،1398،تعیین دمای توقف تبلور مجدد و بررسی اثر منگنز بر پدیده رسوب گذاری در خلال تغییر شکل داغ فولاد HSLA،8th International Conferenece and Exhibition on Materials Engineering and Metallurg،Tehran،،،https://civilica.com/doc/963938

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 531
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support