ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پایش خشکسالی بر مبنای شاخص بارش- تبخیر- تعرق استاندارد شده (مطالعه موردی: ایستگاه های تبریز، سراب و مراغه)

Year: 1398
COI: ICSDA04_0439
Language: PersianView: 150
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سودا شبانی - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز
سعید صمدیان فرد - استادیار گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز
اسماعیل اسدی - استادیار گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز
شادی بهمنی - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه علوم و مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز

Abstract:

خشکسالی پدیده ای است که تاثیرات زیاد و تهدیدکننده ای بر زندگی انسان دارد. خشکسالی را در یک دوره زمانی با هوای نامعمول خشک که به حد کافی با فقدان آب به علت عدم تعادل هیدرولوژیک روبرو است تعریف می کنند. در خشکسالی چهار ویژگی عمده مورد مطالعه قرار می گیرد که عبارتند از شدت، مدت، فراوانی و گستره خشکسالی. روش تحقیق مطالعه حاضر از نوع کاربردی و رویکرد حاکم بر آن تحلیلی و آماری است. به طور عمده در این تحقیق ارتباط عوامل آب و هوایی اشمل دما، بارندگی، تبخیر و تعرق و شاخص های خشکسالی، شاخص بارش استاندارد شده (SPI) و شاخص بارش- تبخیر استاندارد شده (SPEI) در استان آذربایجان شرقی مطالعه گردید و برای هریک از متغیرهای مورد بررسی، بازه های زمانی یک تا 12 ماهه از سال 1375 تا 1395 در نظر گرفته شد. نتایج به دست آمده نشان داد که در ایستگاه سراب وقوع سال های خشکسالی به صورت متناوب نمی باشد و تعداد سال های تر و سال های خشک تقریبا یکسان است. همچنین در ایستگاه سنوبتیک تبریز طی سال های مورد مطالعه خشکسالی کمتری به وقوع پیوسته است. در نمودارهای به دست آمده از ایستگاه مراغه دوره خشکسالی قابل توجهی از سال 1386 تا سال 1395 مشاهده گردید، که شدیدترین دوره خشکسالی مربوط به سال 1389 می باشد.

Keywords:

بارندگی , ترسالی , دما , عوامل آب و هوایی

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICSDA04_0439. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/972350/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شبانی، سودا و صمدیان فرد، سعید و اسدی، اسماعیل و بهمنی، شادی،1398،پایش خشکسالی بر مبنای شاخص بارش- تبخیر- تعرق استاندارد شده (مطالعه موردی: ایستگاه های تبریز، سراب و مراغه)،4th International Congress of Developing Agriculture, Natural Resources, Environment and Tourism of Iran،Tabriz،https://civilica.com/doc/972350

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 20,947
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support