ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر رسوب میکروبی کربنات کلسیم بر جلوگیری از فرسایش بادی خاک و مهار ریزگرد

Year: 1398
COI: CAUM02_148
Language: PersianView: 267
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا یوسفی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی ژئوتکنیک، دانشگاه صنعتی قم
امیرعباس عموئی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی ژئوتکنیک، دانشگاه صنعتی قم
مسعود عامل سخی - استادیار گروه مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی قم
عبدالرضا کریمی - استادیار گروه مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی قم

Abstract:

دو سوم از مساحت ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد که بالغ بر 45 میلیون هکتار آن را بیابان ها تشکیل می دهند. از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار در این مناطق فرسایش بادی خاک است. مشکلی که در سال های اخیر در ایران و برخی از کشورهای همسایه مطرح است، بحث ریزگردهاست که برای حل این معضل زیست محیطی، استفاده از مواد شیمیایی نفتی همواره مطرح بوده است لیکن به دلیل قیمت بالا و بحث آلایندگی، روش های بیولوژیک اخیرا مطرح شده اند تا بتوانند با کارایی بالاتر به حل این مشکل زیست محیطی کمک نمایند. این روش نوین جهت تثبیت ذرات ریز خاک، تولید رسوب میکروبی کربنات کلسیم (MICP) در سطح خاک می باشد که به آن مالچ زیستی نیز گفته می شود. در این روش با استفاده از باکتری کشت داده شده در آزمایشگاه و محلول سیمانتاسیون شامل اوره و کلسیم کلرید و تزریق آن ها در نمونه های خاک، رسوب کربنات کلسیم ( CaCo3 ) دانه های خاک به در خاک تشکیل شده و باعث چسبندگی یکدیگر می شود که در نهایت منجر به تثبیت خاک خواهد شد. این روش سازگار با محیط زیست بوده و در مقایسه با مالچ های نفتی باعث اثرات زیست محیطی نظیر به هم خوردن اکوسیستم نمی شود.

Keywords:

رسوب میکروبی کربنات کلسیم (MICP)، تثبیت خاک، فرسایش بادی خاک، ریزگرد، اثرات زیست محیطی

Paper COI Code

This Paper COI Code is CAUM02_148. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/973325/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یوسفی، رضا و عموئی، امیرعباس و عامل سخی، مسعود و کریمی، عبدالرضا،1398،تاثیر رسوب میکروبی کربنات کلسیم بر جلوگیری از فرسایش بادی خاک و مهار ریزگرد،International Conference on civil engineering, architecture and urban development management in Iran،Tehran،،،https://civilica.com/doc/973325

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 733
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support