ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شناسایی علل وقوع صید غیرقانونی ماهیان تجاری در بخش جنوبی دریای خزر با استفاده از مدل لاجیت( گیلان)

Year: 1398
COI: OCCS01_063
Language: PersianView: 269
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدمصطفی عقیلی نژاد - مدیریت ماهیان خاویاری استان گلستان
سعید گرگین - دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان- گروه تولید و بهره برداری آبزیان
علی جلالی - مدیریت ماهیان خاویاری استان گلستان

Abstract:

امروزه نه تنها الگوی بهره برداری قانونی از منابع طبیعی با چالش های جدی مواجه است، بلکه بهره برداری بیش از حد و غیرقانونی نیز تهدیدی بسیار جدی در حفاظت و نگهداری دراز مدت از ذخایر بسیاری از گونه هاست. ماهیان خاویاری دریای خزر از جمله گونه هایی هستند که ذخایر آن ها به شدت تحت تاثیر فعالیت های صید غیرقانونی قرار دارد. لذا شدت وقوع صید غیرقانونی و متعاقب آن تهدید امنیت دراز مدت منابع دریایی لزوم انجام بررسی های دقیق در خصوص یافتن علل اصلی ارتکاب صید غیرقانونی توسط صیادان را اجتناب ناپذیر کرده است. مقاله حاضر با هدف شناسایی عوامل دخیل در وقوع صید غیرقانونی ماهیان خاویاری در استان گیلان انجام گردید. پژوهش حاضر در دسته مطالعات توصیفی-تحلیلی و اکتشافی قرار دارد که با روش پیمایش میدانی و به کمک ابزار پرسشنامه و مراجعه حضوری پرسشگر به افراد نمونه صورت گرفته است. در ابتدا برای تعیین روایی پرسشنامه ها از چند تن از کارشناسان صاحب نظر نظرخواهی به عمل آمد که پس از اعمال دیدگاه های آنها، پرسشنامه تایید شد. برای تعیین پایایی نیز از روش آلفای کرونباخ استفاده شد. حجم نمونه با استفاده از فرمول کوکران برآورد شد و سپس اطلاعات مورد نیاز با تکمیل تعداد 203 پرسشنامه، طراحی شده بر اساس طیف لیکرت، جمع آوری شد. بدین منظور، پرسشنامه ها در بین صیادان قانونی و غیرقانونی توزیع و به سوالات مرتبط با علل اجتماعی، اقتصادی، صیادی و حفاظت شیلاتی پاسخ داده شد. تجزیه و تحلیل داده های پرسشنامه با استفاده از مدل لاجیت انجام شد و نتایج این مطالعه نشان داد که ارتباط معنی داری بین وقوع صیدغیرقانونی با متغیرهای مستقل وجود دارد. از میان علل اجتماعی و اقتصادی، ارتباط معنی داری بین میزان مطالعه، میزان درآمد و رضایت از درآمد با احتمال انجام صید غیرقانونی وجود داشت به طوری که افرادی که از سطح درآمد کمتری برخوردار بوده، رضایت شغلی و درآمدی نداشته و تحصیلات و مطالعه کمتری داشتند احتمال اقدام به صید غیرقانونی در بین آنها بیشتر بود. همچنین، با بررسی عوامل صیادی و حفاظتی، مدل لاجیت پیش بینی نمود صیادانی که گواهینمامه قایقرانی نداشته، ارزش کمتری برای حفاظت از آبزیان قائل بوده، از دام گوشگیر استخوانی استفاده کرده و در عمق بیشتر اقدام به دام گذاری نموده و عمدتا در شب به فعالیت صید مشغول بودند با احتمال بیشتری مرتکب انجام صید غیرقانونی شدند. در مجموع، این مطالعه با استفاده از روش تحلیلی پرسشنامه ای برای اولین بار به بررسی چالش های موجود در بین حجم وسیعی از جوامع صیادی در استان گیلان پرداخت و نشان داد که احتمال وقوع صید غیرقانونی ارتباط نزدیکی بویژه با عوامل اجتماعی و اقتصادی دارد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is OCCS01_063. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/973908/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عقیلی نژاد، سیدمصطفی و گرگین، سعید و جلالی، علی،1398،شناسایی علل وقوع صید غیرقانونی ماهیان تجاری در بخش جنوبی دریای خزر با استفاده از مدل لاجیت( گیلان)،The First National Conference on the Opportunites and Challenges of the Caspian Sea،Gorgan،https://civilica.com/doc/973908

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support