ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی انتقادی دانش مطالعات قومی از منظر صلح

Year: 1398
COI: NCPD03_020
Language: PersianView: 248
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

مجتبی مقصودی - دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی. واحد تهران مرکزی و رئیس هیات مدیره انجمن علمی مطالعات صلح ایران

Abstract:

مطالعات قومی در سطح جهان و ایران در سه دهه اخیر رشد و گسترش فراوانی داشته است. فروپاشی اتحاد جماهیر، یوگسلاوی، چکسلواکی و تجزیه آچه ی اندونزوی، سومالی و بروز سطوحی از تنش و منازعه قومی در اقصی نقاط جهان ازعراق، سوریه، لبنان و افغانستان تا اسپانیا و ایرلند ادبیات این حوزه را بشدت گسترش بخشیده و تجربه های فراوانی را در حوزه مطالعات قومی به همراه داشته است. با چنین مقدمه ای این پژوهش از منظر رئالیسم انتقادی به دنبال پاسخگویی به این پرسش کلیدی است که دانش مطالعات قومی چه نسبتی با صلح می یابد و آیا در مجموع توانسته است فضای این حوزه را تلطیف نماید و با مفهوم صلح اعم از صلح درمفهوم کلاسیک و یا صلح در مفهوم مثبت ارتباطی برقرار نماید جان مایه اصلی و روح حاکم بر پژوهشهای قومی، تولید دانش و طرح ادبیات تمایز و تفکیک هویتی است. ادبیات تولید شده در این دانش با تکیه و تاکید بر تنوع و تکثر به مثابه یک واقعیت و یک ارزش، شناسایی هویت های متکثر قومی را وجهه همت خویش قرار داده است و در فضای متاثر از رویکرد انتقادی به مدرنیسم ، بدکارکردیهای دولتهای مدرن و گسترش ادبیات جهانی شدن به لحاظ معنایی، مفهومی، نظری، رویکردی، روشی و معرفتی در سپهر اندیشه ورزی غلبه گفتمانی و بعضا همدلانه یافت. از منظر معنایی، مفهومی و نظری ، گسترش دایره واژگانی و بسط ادبیاتی نظیر؛ اقلیت اکثریت، مرکز پیرامون، استعمار داخلی، ستم ملی و قومی، مطالبات قومی، احساس محرومیت و تبعیض قومی، نخبگان قومی، هویت طلبی، ناسیونالیسم قومی، حقوق قومی و گروهی، فدرالیسم، توسعه اجتماعی قومی؛ تمایز و تفکیک هویتی را بشدت برجسته ساخت؛ چنان که همزمان به لحاظ رویکردی ؛ دانش مطالعات قومی در تقید جامعه شناسی تغییر و دگرگونی ، به تولید دانش انتقادی، مطالبه گرایانه، خاص گرایانه، بعضا غیرخنثی، همدلانه، جهت دار، احساسی و هنجاری گرایش یافت و در فضای رسانه ای شده ی علم ؛ تهییج و بسیج گری را نیز چون کنشگران قومی در سرلوحه ی خویش قرار داد. در چارچوب ملاحظات روش شناختی؛ مطالعات قومی با انتخاب رهیافت بین رشته ای و کاربست رویکرد پوزیتیویسیتی و روشهای کمی، به ویژه کاربرد ابزار پرسشنامه به مثابه وجه غالب روش شناختی؛ نتایج تمایز و تفکیک را جنبه علمی بخشید. در تحلیل شرایط عینی و واقعی متاثر از تحولات ملی، منطقه ای و بین المللی سر از پا نشناخت و گروه های قومی را بدون درنظر گرفتن پس پیش زمینه های ، جامعه ی هدف در نظرسنجی ها و مطالعات میدانی قرار داد و از این طریق آمال و آرزوهای محلی قومی را به مدد جدول و نمودار و نقشه؛ لباس علم پوشاند و بینش تعلقات قومی و تمایز و تفکیک را گسترش بخشید. از سوی دیگر؛ در کنار حمایت دانشگاه ها و نهادهای پژوهشی ازطرح ها و مطالعات قومی؛ مصوبات و اقدامات جامعه بین الملل اعم از مصوبات و اقدامات شورای امنیت، مجمع عمومی، کمیسیون حقوق بشر، شورای اقتصادی اجتماعی و یونسکو ادبیات حقوقی و فضای دیپلماتیک مناسبی برای پژوهشگران اجتماعی و حقوقی در وضعیت سنجی گروهها و جوامع هدف فراهم آورد. پژوهش پیش رو با بهره گیری از یافته ها، مطالعات و اندوخته های علمی یک ربع قرن پژوهشگر در حوزه مطالعات قومی، با مرور فضای گفتمانی و روح حاکم بر اجزاء و ابعاد پژوهش های این حوزه تلاش دارد از منظری انتقادی، نسبت این مطالعات را با صلح مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCPD03_020. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/976382/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مقصودی، مجتبی،1398،ارزیابی انتقادی دانش مطالعات قومی از منظر صلح،Humanities and Social Sciences،Tehran،https://civilica.com/doc/976382

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 15,497
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support