ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی میزان آگاهی، آموزش و مشارکت عمومی در مدیریت پسماندهای پلاستیکی: مطالعه موردی در شهرستان ایوان

Year: 1398
COI: PWASTE01_010
Language: PersianView: 194
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

الهام اسماعیلی - کارشناس پایش و آزمایشگاه محیط زیست شهرستان ایوان استان ایلام
بهزاد محمودی - کارشناس محیط زیست شهرستان ایوان استان ایلام
فرهاد افشاری - معاون پایش و آزمایشگاه محیط زیست شهرستان ایوان استان ایلام
علی محمودی - رئیس اداره محیط زیست شهرستان ایوان استان ایلام
قاسم زرینه - کارشناس پایش و آزمایشگاه محیط زیست شهرستان ایوان استان ایلام،
وحید مرادی - کارشناس محیط زیست شهرستان ایوان استان ایلام

Abstract:

مدیریت پسماند عبارت است از مجموعه مقررات مرتبط با کنترل تولید، ذخیره، جمع آوری، حمل و نقل، پردازش و بازیافت و بازیابی منابع و انرژی و دفع پسماند منطبق بر بهترین اصول بهداشت عمومی ، اقتصاد، علوم مهندسی، حفاظت از محیط زیست، زیباشناختی و دیگر ملاحظات زیست محیطی و همچنین نگرش جامعه می باشد. پسماند حجیم ترین مصنوع دست بشر است. با توجه به کسترش صنایع بسته بندی و مصارف پلاستیکها در این صنایع بخصوص بسته بندی مواد غذائی، داروئی و بهداشتی، این مسئله موجب افزایش زباله های ناشی از این محصولات و ایجاد آلودگی های زیست محیطی شده است . با یک برنامه ریزی خوب، برای بازیافت ضایعات پلاستیکی، نه فقط آلودگی محیط زیست را کاهش می دهد بلکه می توان این مواد را به جای مواد اولیه دوباره مصرف کرد . هرساله میلیون ها تن مواد حاصل از ضایعات صنعتی و زباله های خانگی، از جمله ضایعات پلاستیکی وارد فرآیند دفن، سوزاندن و یا به آب ریختن زباله ها می شوند. بطوری که از 26 میلیون تن پلاستیک مصرفی در اروپا غربی 14 میلیون تن آن ضایعات بوده است. در صورتی که برای از بین بردن این حجم از ضایعات از روش های فوق استفاده شود تبعات جبران ناپذیری بر عرصه محیط زیست و بهداشت عمومی خواهد داشت. چراکه سوزاندن ضایعات پلاستیکی در هوای آزاد باعث متصاعد شدن گازهایی همچون, CO CO2 , NH3 , NO, SO3 , PbO و دی اکسین خواهد شد که موجب اختلال در رشد گیاهان و اختلال در دستگاه تنفس انسان می شود. مشار ت عمومی در مدیریت اصولی پسماند شهری نقشی حیاتی دارد و اطلاع رسانی، آموزش و توانمندسازی از ملزومات استفاده از این پتانسیل هستند. در این مطالعه، میزان آگاهی، آموزش و مشارکت عمومی در مدیریت پسماند در شهر ایوان استان ایلام در سال 97-1396 مورد بررسی قرار گرفت. براساس یافته های بدست آمده تنها 15% از مردم از سطح آگاهی مناسب در زمینه مدیریت پسماند برخوردار بودند. وضعیت کلی آموزش مردم در زمینه مدیریت پسماند نیز نامطلوب بود، سطح آموزش دریافتی 85% مردم ضعیف یا بسیار ضعیف بدست آمد. مشار کت عمومی در مدیریت پسماند در زمینه های مختلف متفاوت بود. مشارکت در فعالیت هایی نظیر پرهیز از ریخت و پاش پسماند و رعایت زمانبندی در انتقال پسماند به مخازن جمع آوری نسبتا مناسب بود، در زمینه های کاهش تولید پسماند و جداسازی اجزاء قابل بازیافت، مشار ت نسبتا کمتری مشاهده شد و جداسازی پسماند خطرناک و تولید کمپوست خانگی بعلت عدم وجود امکانات و آموزش، صورت نمی گرفت. این مطالعه نشان داد که برای افزایش میزان مشارکت عمومی در مدیریت پسماند، علاوه بر آموزش عمومی باید امکانات لازم برای مشارکت مردم فراهم شده و گسترش یابد. تکرار و استمرار برنامه های آموزشی، آموزش چهره به چهره و استفاده بیشتر از رسانه های تلویزیون و اینترنت مورد تایید است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is PWASTE01_010. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/977802/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اسماعیلی، الهام و محمودی، بهزاد و افشاری، فرهاد و محمودی، علی و زرینه، قاسم و مرادی، وحید،1398،بررسی میزان آگاهی، آموزش و مشارکت عمومی در مدیریت پسماندهای پلاستیکی: مطالعه موردی در شهرستان ایوان،1sd conference of Enviromental Challengs with emphasis on plastics waste،Tehran،https://civilica.com/doc/977802

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support