ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بازتاب کهن الگوها در داستان سیاوش

Year: 1398
COI: MATNPAGOOHI08_014
Language: PersianView: 521
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فاطمه چنانی - کتری زبان و ادبیات فارسی، استاد دانشگاه فرهنگیان فاطمه زهرا اهواز، دبیر رسمی آموزش و پرورش، شوش دانیال
احمد چنانی - کارشناسی آموزش ابتدایی، مدیر مقطع ابتدایی مدارس آموزش و پرورش بخش شاوور
زینب خنیفر - کارشناسی ادبیات، آموزگار مقطع ابتدایی مدارس آموزش و پرورش شهرستان شوش

Abstract:

کهن الگو یا آرکیتایپ در ابتدا از اواخر قرن نوزدهم بیشتر در حوزه روانشناسی و به وسیله یونگ که خود از شاگردان فروید بود، معروف شد. یونگ آن ضمیر ناخودآگاه را که استادش فروید طرح کرده بود را توسعه داد. کهن الگو گنجینه ای از نخستین ادراک ها و تجربه های بشر از جهان است که در ناخودآگاه جمعی او پنهان مانده و اسطوره ها بر بنیان آنها شکل گرفته اند. بررسى و تحلیل آثار داستانى، خصوصا منظومه های حماسی از جهتشناخت کهن الگوها، بسیار ارزشمند است. فردوسی نمادی از کهن الگوی خردمند است که به نمونه های پیشین اساطیری را به صورت کهن الگو در قالب منظومه ای حماسی در شاهنامه به صورتی بدیعی و هنری عرضه کرده است. تاکنون داستان های بسیاری در ادبیات فارسی با این دیدگاه بررسی و تحلیل شده اند؛ اما داستان سیاوش در شاهنامه فردوسی تاکنون به طور منسجم از این جنبه بررسی نشده است. در داستان سیاوش کهن الگوهای فراوانی وجود دارد، که استاد بی بدیل ادبیات حماسی آنها را به نحو زیبایی بازتاب داده است. این مقاله که با روش تحلیلی و توصیفی و برمبنای مطالعات کتابخانه ای صورت گرفته است، بر آن است که به بازتاب برخی از کهن الگوها مانند: کهن الگوی خواب و رویا، جاودانگی و تولد دوباره، کهن الگوی آتش و... همراه با شواهدی از شاهنامه فردوسی بپردازد.

Keywords:

نقد، کهن الگو، یونگ، شاهنامه، سیاوش

Paper COI Code

This Paper COI Code is MATNPAGOOHI08_014. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/978232/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
چنانی، فاطمه و چنانی، احمد و خنیفر، زینب،1398،بازتاب کهن الگوها در داستان سیاوش،The 8th National Conference on Literary Textual Studies،Tehran،https://civilica.com/doc/978232

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 12,168
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support