ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

استفاده از شاخص واژگانی برای اشکال سفالینه های پیاله، چمانه و ساتگنی

Year: 1398
COI: NCAI04_003
Language: PersianView: 223
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محدثه سوخته سرایی - فارغ التحصیل کارشناسی ارشد باستان شناسی دانشگاه غیرانتفاعی گلستان،
عابد تقوی - دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه مازندران
مرتضی انصار - مربی گروه ادبیات موسسه آموزش عالی گلستان غیردولتی – غیرانتفاعی

Abstract:

زبان با توجه به تاثیر بسزایی که در انتقال مفاهیم دارد نقشی کلیدی در زمینه بیان مطالب علمی ایفا می کند. باتوجه به عمده یافته های بدست آمده از کاوش های باستان شناسی ،طیف گسترده ای از ظروف را می بینیم که بیشتر از جنس سفال، فلز و آبگینه می باشد، در نتیجه پرداختن به ابعاد مختلف آن می تواند حائز اهمیت باشد. با توجه به خلا موجود واژگانی در زمینه ظروف به دست آمده که آنها را از حیث حجم،فرم و جنس توصیف کند ؛لذا برای بیان گزارشی در این زمینه نیازمند وجود تصاویر و داشتن داده هایی ازخصوصیات ظاهری برای تصور بهتر از شکل و کاربرد ظروف هستیم. متاسفانه در گزارشات باستان شناسی در زمینه نام گزاری ظروف ،سلیقه ای برخورد شده است و منابع ادبی و بارمعنایی نام ها در نظر گرفته نشده است؛ لذا نیازمند راهکاری برای هماهنگ کردن و موظف کردن پژوهشگران به لحاظ اطلاق ظروف براساس متون ادبی هستیم. در این مقاله سعی بر آن است قدمی در این جهت برای نام گزینی ظروف سفالین برداشته شود. سفال بهعنوان یکی از دست ساخته های بشر که از دیرباز مورد استفاده بوده است،دارای اهمیت است. از مسائل مهم در ساخت ظروف، علاوه بر کاربرد، نام آنها و طبعا ارتباط نام هر یک از ظروف با کارکرد و کاربردشان است که این نامها بر اساس ظاهر، کاربرد و نوع استفاده باهم تفاوت دارند. لذا باتوجه به تعاریف واژگان در لغتنامه ها، طبقه بندی و تعیین نام هر یک از ظروف مورد پژوهش صورت گرفت برای تحلیل هرچه بهتر و دقیق تر اشکال سفالینه با تکیه بر تعاریفی که در لغتنامه ها آمده و اسامیای که در آثار نویسندگان و شاعران ذکرشده اقدام به تقسیم بندی گردید. از ظروفی چون پیاله، چمانه و ساتگنی به صراحت در لغتنامه ها برای میگساری یاد شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCAI04_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/978772/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سوخته سرایی، محدثه و تقوی، عابد و انصار، مرتضی،1398،استفاده از شاخص واژگانی برای اشکال سفالینه های پیاله، چمانه و ساتگنی،4th Iranian National Archaeological Conference،Birjand،https://civilica.com/doc/978772

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 249
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support