ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش آب و قنات در تحول منظر سرزمینهای تمدن اسلامی

Year: 1398
COI: NCAI04_096
Language: PersianView: 251
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدمحمدرضا خلیل نژاد - استادیار، دانشکده هنر، دانشگاه بیرجند

Abstract:

مطالعه حاضر در پی کشف و شناسایی نقش آب و سامانه های استحصال و انتقال آن در تحول منظر طبیعی سرزمینهایی است که در حوزه تمدن اسلامی طبقه بندی میگردند. هرچند موضوع آب و قنات در تمدن اسلامی مورد کنکاش قرار گرفته، این مقاله با نگاهی متفاوت و در بستر وسیعی از حوزه جغرافیایی اسلام سده های نخستین به بررسی نقش آب در تحول معماری منظر اسلامی پرداخته است. اسلام، تغییرات عمیقی را در منظری که سکنی گزیده بود، پدید آورد. مسلمانان با استحصال و انتقال استادانه آب، با واحه های سرسبز و انسانساختی که پدید آوردند موجب سرسبزی سرزمینهای خشک خاورمیانه و مناطق شمالی آفریقا شدند. این تحول منظر علاوه بر بعد اقتصادی که به محصولات کشاورزی بها میداد، دارای جلوه فرهنگی بود که به فرم بصری قدرتمند نیز اعتبار میبخشید. فنون مورد استفاده در فرایند دگرگون سازی منظر نامساعد و تبدیل آن به منظر کشاورزی، ریشه در تمدنهای ایران و روم باستان داشت. اما جوامع اسلامی از این فنون و تخصصها در بستری وسیعتر و متشکل از شبکه پیچیده ای از نوآوریها که علاوه بر بعد فنی، ملاحظات مالکیت زمین و نیروی کار، قوانین ارث، مالیات، رشد شهری، و تصور ایده آل از زندگی روستایی را در برمی گرفت، استفاده نمودند. با تکمیل تمهیدات فصلی یا سامانه های زیرزمینی، نظامهای آب و آبرسانی موجب شکوفایی واحه هایی سرسبز گردید که هم به لحاظ اقتصادی و تولیدی سودمندی و کارآیی داشت، و هم از نظر زیباییشناختی و بصری از جلوه دلپذیر و خوشایندی برخوردار بود. کارکرد اصلی آب، آبیاری محصولاتی بود که به عنوات کالای تجاری و بازرگانی به شهرها ارسال میشد. هدف ثانویه این بود که کاربردهای تفرجی آب در قالب آبنماها و حوضها که زینت بخش حیاطها بود، جلوه نمایی کرده و همچنین آب استخرهای غسل در گرمابه ها نیز تامین گردد. لذا حکام و جوامع اسلامی با اهداف سیاسی و اقتصادی در کنار اهداف تفرجی و عمرانی، استعمال آب را هدف گذاری نمودند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCAI04_096. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/978865/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خلیل نژاد، سیدمحمدرضا،1398،نقش آب و قنات در تحول منظر سرزمینهای تمدن اسلامی،4th Iranian National Archaeological Conference،Birjand،https://civilica.com/doc/978865

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 8,085
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support