ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی رابطه ضریب استهلاک نور با تولید ماده خشک در هیبریدهای آفتابگردان در شرایط تنش خشکی

Year: 1388
COI: NOILP01_083
Language: PersianView: 1,014
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

حمید جباری - دانشجوی دکتری زراعت، گروه زراعت و اصلاح نباتات، پردیس ابوریحان دانشگاه
جهانفر دانشیان - استادیار پژوهش موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج
غلامعباس اکبری - دانشیار گروه زراعت و اصلاح نباتات، پردیس ابوریحان دانشگاه تهران
ایرج اله دادی - دانشیار گروه زراعت و اصلاح نباتات، پردیس ابوریحان دانشگاه تهران

Abstract:

به منظور بررسی ارتباط ضریب استهلاک نور با تولید ماده خشک در هیبریدهای آفتابگردان در شرایط تنش خشکی، در سال 1385 در مزرعه پژوهشی مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج، نه هیبرید آفتابگردان در سه آزمایش جداگانه هر یک در قالب طرح بلوکهای کامل تصادفی در سه تکرار مقایسه شدند. در آزمایش اول به عنوان شرایط آبیاری مناسب (شاهد)، زمان آبیاری کلیه کرتها از زمان کاشت تا پایان دوره رشد گیاه بر اساس 60 میلیمتر تبخیر از تشتک تبخیر کلاس A تعیین شد. در دو آزمایش دوم و سوم که به ترتیب به عنوان شرایط تنش متوسط و شدید خشکی اجرا شد، آبیاری کلیه کرتهای آزمایشی به ترتیب بر اساس 120 و 180 میلیمتر تبخیر از تشتک تبخیر صورت گرفت. نتایج نشان داد که تنش شدید خشکی سبب کاهش ضریب استهلاک نور از 0/95 در تیمار شاهد به 0/88 در تیمار تنش شدید خشکی گردید. هیبریدهای دیررس و زودرس عکس العمل های مختلفی به سطوح آبیاری از نظر تجمع ماده خشک در دمبرگ، برگ، ساقه، طبق و کل گیاه، کوآنتوم نور در کف کانوپی، ضریب استهلاک نور، عملکرد و اجزاء عملکرد نشان دادند. در میان هیبریدهای مورد بررسی آلستار با دارا بودن بیشترین شاخص سطح برگ از بیشترین ضریب استهلاک نور و کوآنتوم نور پائین در کف کانوپی برخوردار بود. ضریب استهلاک نور نیز همبستگی مثبت و معنیداری با ماده خشک تولیدی هیبریدهای آفتابگردان داشت. نتایج کلی آزمایش نشان داد که در شرایط آبیاری مطلوب هیبرید مهر و در تیمارهای تنش خشکی هیبرید آلستار بیشترین تجمع ماده خشک، تعداد دانه و عملکرد دانه را در مقایسه با سایر هیبریدها تولید کردند

Keywords:

آفتابگردان، تجمع ماده خشک، تنش خشکی، ضریب استهلاک نور

Paper COI Code

This Paper COI Code is NOILP01_083. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/98520/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
جباری، حمید و دانشیان، جهانفر و اکبری، غلامعباس و اله دادی، ایرج،1388،بررسی رابطه ضریب استهلاک نور با تولید ماده خشک در هیبریدهای آفتابگردان در شرایط تنش خشکی،1th National Oilseed Plants Conference،Isfahan،،،https://civilica.com/doc/98520

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Angadi, S.V. andl M.H. Entz. 2002. Water relation of standard ...
 • Calvino, P., V. Sadras, M. Redolatti and M. Canepa. 2004. ...
 • Chimenti, C.A. and A. J. Hall. 1993. Genetic variation and ...
 • De Rodriguez, .J., D.B.S. Philips, R. Rodriguez -Garcia, and and ...
 • FAO. 2006. Oilseeds: world market and trades. Current world production, ...
 • Goksoy, A.T., A.O. Demir, Z.M. Turan and N. Dagustu. 2004. ...
 • Hall, A.J. 2004. Advances in the physiology of the sunflower ...
 • Tardieu, F., C. Granier and B. Muller. 1999. Modelling leaf ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 63,668
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support