ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی عملکرد اجزائ عملکرد و روابط بین آنها در ژنوتیپ های کلزای بهاره (Brassica napus L.)

Year: 1388
COI: NOILP01_247
Language: PersianView: 680
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

مهران فلک ناز - گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه رازی
دانیال کهریزی - گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه رازی
توحیداله ورند - دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه
هادی محمدی بابازیدی - گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه رازی

Abstract:

کلزا (Brassia napus L.) یکی از دانه های روغنی با اهمیت میباشد. با توجه به اینکه عملکرد دارای وراثت پذیری پیچیده و پایینی می باشد، لازم است تا ارتباط آن با سایر صفاتی که همبستگی بالایی با عملکرد دارند و وراثت آنها هم ساده است، مطالعه شود. به همین منظور جهت بررسی روابط بین عملکردبا صفات فنولوژیک و فیزیولوژیک، طرحی در قالب بلوک های کامل تصادفی در سه تکرار و 17 ژنوتیپ انجام شد. تجزیه اماری تنوع معنی داری بین ژنوتیپ ها برای اکثر صفات نشان داد. نتایج حاصل از تجزیه همبستگی صفات نشان داد که عملکرد با صفات ارتفاع بوته، فاصله طوقه، تعدادغلاف در بوته، قطر ساقه، طول غلاف، تعدادبذر در غلاف و درصد کلروفیل دارای رابطه معنی داری نبود در حالی که بین عملکرد و شاخصبرداشت، طول دوره رسیدگی و گلدهی کامل دارای رابطه معنی داری می باشد. نتایج حاصل از تجزیه علیت نمایانگر این بود که همبستگی بین عملکرد و گلدهی کامل، وزن هزاردانه، تعداد بذر در غلاف و تعداد غلاف در بوته از طریق اثرات مستقیم، ولی عمده رابطه همبستگی عملکرد با صفت ارتفاع بوته از طریق اثرات غیر مستقیم تامین میگردد. نتایج حاصل از جدول تجزیه به مولفه ها ی اصلی نشان داد که 86 % تنوع کل از طریق 4 مولفه 86 % تنوع کل را برای عملکرد توجیه می کنند. نتایج حال از تجزیه کلاستر نشان داد که ژنوتیپ ها در 4 گروه ژنوتیپی که گروه اول 7 ژنوتیپ، گروه دوم 2 ژنوتیپ، گروه سوم 1 ژنوتیپ و گروه چهارم 7 ژنوتیپ را به خود اختصاصداد.

Keywords:

کلزا (Brassia napus L.) , همبستگی , تجزیه علیت , تجزیه به مولفه های اصلی و تجزیه کلاستر

Paper COI Code

This Paper COI Code is NOILP01_247. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/98682/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فلک ناز، مهران و کهریزی، دانیال و ورند، توحیداله و محمدی بابازیدی، هادی،1388،بررسی عملکرد اجزائ عملکرد و روابط بین آنها در ژنوتیپ های کلزای بهاره (Brassica napus L.)،1th National Oilseed Plants Conference،Isfahan،https://civilica.com/doc/98682

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • خواجه پور، محمد رضا. (1370). تولید نباتات صنعتی. جهاد دانشگاهی ...
 • عزیزی، مهدی.، سلطانی، افشین. و خاوری خراسانی، سعید. (1383). کلزا. ...
 • ناصری، ف (1370). دانه‌های روغنی. (تالیف ای. آ. وایس). انتشارات ...
 • Ali, N., F. Javadifar and.A.A. .Attary (2002). .Genetic variability , ...
 • Djakov, A.B. (1982). The system of investigation of interrelation of ...
 • Kahrizi, D., Salmanian, A.H., Afshari, A., Moieni, A. and Mousavi, ...
 • Masood, T., M.M. Gilani and F.A. Khan (1999)..Path analysis of ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 9,564
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support