ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پهنه بندی پتانسیل اکوتوریسم با استفاده از مدل TOPSIS و سامانه اطلاعات جغرافیایی ( نمونه موردی : شهرستان بینالود)

Year: 1398
COI: ETCTD01_030
Language: PersianView: 172
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سولماز رزاق پور - دانشجوی کارشناسی ارشد
حسین کریمی - عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی بینالود مشهد
فرید جواهرزاده - مشاور اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی

Abstract:

موضوع توسعه پایدار گردشگری، امر بسیار پیچیده ای است. منافع گردشگری و جنبه های مثبت آن (اقتصادی، فرهنگی – اجتماعی و سیاسی) زمانی به جامعه باز می گردد که توسعه همراه با خرد و برنامه ریزی همراه باشد. این درحالی است که عدم برنامه ریزی می تواند گردش متوازن امور در مناطق گردشگر پذیر را بر هم بزند. یکی از روش ها و تکنیک های موجود جهت دست یابی به این مهم؛ ارزیابی توان محیطی و پهنه بندی پتانسیل ها می باشد تا از این طریق بتوان بین قابلیت های گردشگری یک منطقه و ظرفیت تحمل پذیرش گردشگر توازن بر قرار نمود. در صورت درست انجام شدن ارزیابی و پهنه بندی، می توان بنیان های صحیحی برای برنامه ریزی و توسعه متوازن مناطق گردشگر پذیر را فرآهد نمود. تحقیق پیش روی با هدف تدوین مدلی جهت ارزیابی پتانسیل های گردشگری، پهنه بندی مناطق بر اساس پتانسیل های اکوتوریسمی و انتقال این مفاهیم به سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) تهیه و تنظیم گردیده است. با توجه به قابلیت ها و وجود گردشگران بسیار زیاد در شهرستان بینالود، این شهرستان به عنوان نمونه موردی انتخاب گردید. کلیه شاخص های کلیدی مربوط به پهنه بندی گردشگری جمع آوری و سپس بر اساس روش مجموع ساده وزنی شاخص های مرتبط با پهنه بندی اکوتوریسم انتخاب شده اند. اطلاعات پرسشنامه ها جمع آوری و با استفاده از مدل تاپسیس و سامانه اطلاعات جغرافیایی از منظر اکوتوریسمی پهنه بندی صورت گرفته است. مطالعات نشان می دهد شهرستان مذکور دارای توان بالایی در تفرج گسترده و توان متوسطی درتفرج متمرکز می باشد. نقشه های پهنه بندی نهایی در تفرج گسترده نشان می دهد که پهنه های با مطلوبیت مناسب، بالاترین درصد مساحت و پهنه های با مطلوبیت نامناسب، کمترین درصد مساحت را به لحاظ قابلیت توسعه گردشگری گسترده در شهرستان بینالود دارند و طبق نتایج حاصله پهنه های با مطلوبیت نامناسب، بالاترین درصد مساحت و پهنه های با مطلوبیت مناسب، کمترین درصد مساحت را به لحاظ قابلیت توسعه گردشگری متمرکز در منطقه مورد مطالعه دارند.

Keywords:

گردشگری، اکوتوریسم، بینالود، تفرج گسترده و تفرج متمرکز و تاپسیس

Paper COI Code

This Paper COI Code is ETCTD01_030. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/990687/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رزاق پور، سولماز و کریمی، حسین و جواهرزاده، فرید،1398،پهنه بندی پتانسیل اکوتوریسم با استفاده از مدل TOPSIS و سامانه اطلاعات جغرافیایی ( نمونه موردی : شهرستان بینالود)،National Conference of Eco-Tourism, Culture and Tourism Development،Mashhad،https://civilica.com/doc/990687

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support