ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

برنامه ریزى سایتهاى داراى پتانسیل اسکان موقت در مقیاس شهرى با روشAHPدر شهر قم

Year: 1398
COI: JR_DPMK-9-4_003
Language: PersianView: 259
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهیر متکی - استادیار دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
اکبر حاج ابراهیم زرگر - استاد دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
عبدالمجید خورشیدیان - استادیار دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
سیدمسعود میرقاسمی - دانشجوی کارشناسی ارشد بازسازی پس از سانحه، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه شهیدبهشتی، تهران، ایران

Abstract:

زمینه وهدف: با توجه به قرار گرفتن ایران در کمربند لرزه اى آلپ-هیمالایا و براساس تجربه هاى متعدد زلزله در نقاط شهرى و روستایى و در اقلیمهاى مختلف کشور، اهمیت وجود برنامه بازسازى پیش از سانحه آشکار است. شهر قم از جمله پهنه هاى درمعرض خطر زیاد (آیین نامه 2800 ) در کشور ایران است. از طرفى تجربه اسکان موقت در زلزله در نقاط جمعیتى متمرکز و کلانشهرها در دهه هاى اخیر وجود ندارد و این امر به کار بردن تجربه هاى قبلى در مناطق روستایى و شهرهاى کم جمعیت و پراکنده را ناکارآمد مى کند. روش: روش تحقیق به کار گرفته شده در این پژوهش، روش ترکیبى کمى-کیفى با شیوه توصیفی- تحلیلی از نوع مطالعات میدانى و پیمایشی است.همچنین در راستاى جمع آورى داده ها از ابزار مطالعات کتابخانه اى و مشاهده، بررسى اسناد و مصاحبه با مسیولین و متخصصین و نیز بررسى نقشه ها و اسناد فرادست استفاده شده است. یافته ها: برنامه ریزى جامع اسکان موقت شهر قم باید براساس پایگاه داده جامع و قابل اعتماد و با درنظر گفتن ویژگىهاى جمعیتى از نظر کمى و کیفى در مقیاسهاى مختلف شهرى، مناطق شهرى و محلى تدوین گردد.همچنین براى استفاده از ظرفیت زایرسرا و فضاهاى باز شهرى، علاوه بر بررسى و تعیین دقیق تعداد و ظرفیت آنها، نیازمند ارایه یک طبقه بندى در آنها براساس شاخصهاى اسکان موقت است تا در مرحله برنامه ریزى امکان سنجش ظرفیت واقعى اسکانهر قطعه کاربرى مشخص باشد. نتیجه گیرى: در نتیجه این پژوهش براساس شاخصهاى اسکان موقت استخراج شده از متون تخصصى و تجربههاى جهانى، گزینه هاى داراى پتانسیل اسکان در شهر قم درهشت دسته مشخص گردید. در ادامه با بررسىهریک از این گزینه ها، ظرفیت و مکانهریک به تفکیک مناطق هشت گانه شهر قم طبقه بندى شد. در پایان نیز با مقایسه زوجى این آلترناتیوها براساس شاخصهاى موجود، نسبت به اولویت بندى آنها اقدام شد. پروژههاى تکمیلى در مقیاس مناطق شهرى و محلى نیز به ترتیب اولویت در جدولى ارایه شده است.

Keywords:

برنامه ریزى، اسکان موقت، سایت اسکان، زلزله قم.

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_DPMK-9-4_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/991219/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
متکی، زهیر و حاج ابراهیم زرگر، اکبر و خورشیدیان، عبدالمجید و میرقاسمی، سیدمسعود،1398،برنامه ریزى سایتهاى داراى پتانسیل اسکان موقت در مقیاس شهرى با روشAHPدر شهر قم،https://civilica.com/doc/991219

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 20,116
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support