ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

چارچوب ارزیابى جامع خسارتهاى اقتصادى سیل (مستقیم، غیرمستقیم، ملموس و ناملموس):رخداد سیل 29 فروردین 1395 نوده خاندوز، حوضه رودخانه گرگان رود

Year: 1398
COI: JR_DPMK-9-4_005
Language: PersianView: 307
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

شهناز میرزایی - دانشجوی دکتری علوم و مهندسی آبخیزداری، دانشکده مرتع و آبخیزداری، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گرگان، ایران،
امیر سعدالدین - دانشیار گروه آبخیزداری، دانشکده مرتع و آبخیزداری، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گرگان، ایران

Abstract:

زمینه وهدف: خسارتها و تلفات ناشی از رویداد سیل شامل طیف وسیعی از خسارتهای زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی است؛ بنابراین ضروری است در فرآیند برنامه ریزی و مدیریت ریسک سیلاب در یک منطقه،همه خسارتهای وارده مورد بررسی واقع شوند. پژوهش حاضر باهدف معرفی چارچوب ارزیابی جامع خسارتهای اقتصادی سیل با چهار مفهوم خسارتهای مستقیم، غیرمستقیم، ملموس و ناملموس در شهر نوده خاندوز استان گلستان برای رویداد سیل مورخ1395/01/29 انجام شد.روش: در این راستا پهنه سیلابی در طول مسیر رودخانه خرمارود 150) متر از حاشیه رودخانه)، به منظور مشخص کردن سطوح در معرض خطر تعیین شد. بخشی از اطلاعات مربوط به خسارتهای مستقیم و ملموس وارده در سیل مذکور با مراجعه به اداره های مرتبط، جمع آوری شد. برآورد خسارتهای غیرمستقیم و ناملموس نیز از طریق پیمایش میدانی، مصاحبه با جوامع محلی و تهیه و تکمیل پرسشنامه صورت گرفت.یافته ها: نتایج نشان میدهد که در گروه خسارتهای مستقیم-ملموس، بیشترین خسارت مربوط به بخش تاسیسات و کشاورزی، به ترتیب با ارزش ریالی در حدود6000 و 5950 میلیون ریال است. در گروه خسارتهای غیرمستقیم-ملموس نیز بعد از خسارت بازگشایی مجدد معابر و پاکسازی (در حدود 350 میلیون ریال)،بیشترین آسیب مربوط به ایجاد وقفه در کسب و کار با حدود 87 میلیون ریال است. در گروه خسارتهای غیرمستقیم-ناملموس بیشترین خسارت بهترتیب مربوط به بینظمی وهرج ومرج، پریشانی، ناراحتی و آسیب روانی ایجاد شده و از دست رفتن اعتماد نسبت به مسیولین با ارزش ریالی بهترتیب در حدود 154، 149 و 124میلیون ریال است.نتیجه گیری: در مجموع، بیشترین خسارتها در شهر نوده خاندوز مربوط به خسارتهایی است که به صورت مستقیم-ملموس 92/40) درصد) وارد شده است. با این حال در برنامه ریزی برای مدیریت جامع به منظور رسیدن به توسعه و سلامت پایدار علاوه بر در نظر داشتن خسارتهای مستقیم و ملموس، بایستی خسارتهایی که بهصورت غیرمستقیم و ناملموس وارد میشوند نیز در نظر گرفته شود.هر چند که میزان خسارتهای این گروهها در مقایسه از نظر ارزش ریالی کمتر باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_DPMK-9-4_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/991221/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
میرزایی، شهناز و سعدالدین، امیر،1398،چارچوب ارزیابى جامع خسارتهاى اقتصادى سیل (مستقیم، غیرمستقیم، ملموس و ناملموس):رخداد سیل 29 فروردین 1395 نوده خاندوز، حوضه رودخانه گرگان رود،https://civilica.com/doc/991221

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,960
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support