ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدلسازی هندسی میانبارهای سیال به منظور پیشبینی ویژگیهای ریزدماسنجی (مطالعه موردی: کانسار سرب و روی مهدی آباد)

Year: 1397
COI: JR_ECONG-11-1_007
Language: PersianView: 138
This Paper With 23 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 23 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امین حسین مرشدی - بخش اکتشاف معدن، دانشکده مهندسی معدن و متالورژی، دانشگاه یزد، یزد، ایران
سیدحسین مجتهدزاده - بخش اکتشاف معدن، دانشکده مهندسی معدن و متالورژی، دانشگاه یزد، یزد، ایران
امیرحسین کوهساری - بخش اکتشاف معدن، دانشکده مهندسی معدن و متالورژی، دانشگاه یزد، یزد، ایران

Abstract:

امروزه، روشهای گوناگونی برای اکتشاف کانسارها و نهشته های معدنی مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از روشهای در حال گسترش برای اکتشاف کانسارها، منابع زمینگرمایی و مخازن نفت و گاز، استفاده از میانبارهای سیال است. بررسیهای مختلفی از قبیل سنجش دما، فشار، شوری و ویژگی و فازهای سیالهای مختلف در زمینه میانبارهای سیال قابل انجام است . در این پژوهش، با استفاده از مدلسازی هندسی میانبارهای سیال، ویژگیهای ریزدماسنجی آنها بررسی شده و اطلاعات مربوط به میانبار سیال از طریق نمودارهای فشار، دما و شوری استخراج شده است. یکی از مولفه هایی که در مطالعه میانبارهای سیال مورد بررسی قرار میگیرد، شکل و هندسه میانبار سیال است که فعالیت انجام شده در این زمینه به تخمین درجه پرشدگی میانبارهای سیال در حالت سه بعدی منجرشده است و میتوان به کمک آن، بدون فعالیتهای زمانبر و هزینه بر گرمایش و سرمایش، اطلاعاتی مفید در زمینه دما، فشار، میزان شوری و عمق تشکیل بهدست آورد. در این پژوهش، کانسار سرب و روی مهدی آباد به عنوان مطالعه موردی انتخابشده است. پس از تهیه مقاطع دوبر صیقل مناسب برای بررسی میانبارهای سیال و عکسبرداری بهصورت دوبعدی از مقاطع، با اندازه گیری مساحت کل، حباب و لکه میانبار سیال و با محاسبه بعد سوم میانبار سیال، درجه پرشدگی به صورت دوبعدی و سه بعدی محاسبه شد. سپس با انتخاب مدل مناسب سهبعدی میانبار سیال بسته به هندسه آن (که از نوع شش ضلعی هرمی و بیضی گون بود)، درجه پرشدگی حالت دوبعدی (سطحی) بهحالت سهبعدی (حجمی) تبدیل شد که نتایج مدل محاسباتی با خروجیهای مدل هندسی دارای همخوانی بالایی بوده و نسبت درجه پرشدگی دوبعدی به سهبعدی، در مدل محاسباتی و هندسی بهترتیب برابر 0/75 و 0/77 است. در کانسار سرب و روی مهدی آباد، مدلسازی سه بعدی هندسی نمونه هایی از میانبارهای سیال مشخصکرد که میانبارهای سیال با درجه پرشدگی فاز گازی تقریبی %25 و چگالی بین 0/65 تا 0/8 گرم بر سانتیمتر مکعب، دارای دمای یکنواختی بین 100 تا 200 (دمای میانه (150 درجه سانتیگراد، فشار بین 400 تا 500 اتمسفر، دمای سازندی بین 250 تا 350 درجه سانتیگراد، شوری بین 10 تا 15 درصد معادل نمک طعام و عمق تشکیل بین 150 تا 200 متر است که سازگاری مناسبی با نوع کانسارهای مشابه سرب و روی مهدیآباد دارد.

Keywords:

میانبار سیال , مدلسازی سه بعدی هندسی , درجه پرشدگی , ویژگیهای ریزدماسنجی , کانسار سرب و روی مهدی آباد

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_ECONG-11-1_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/991270/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسین مرشدی، امین و مجتهدزاده، سیدحسین و کوهساری، امیرحسین،1397،مدلسازی هندسی میانبارهای سیال به منظور پیشبینی ویژگیهای ریزدماسنجی (مطالعه موردی: کانسار سرب و روی مهدی آباد)،https://civilica.com/doc/991270

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,216
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support