Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاربرد سقف های متحرک در آماده سازی حیاط مساجد جهت اسکان موقت در شرایط بحران

Year: 1397
COI: JR_SPKQ-8-29_002
Language: PersianView: 180
This Paper With 32 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 32 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محیا قوچانی - کارشناس ارشد معماری، گروه تحقیقاتی تصمیمگیری هوشمندانه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، شاهرود،ایران
محمد تاجی - استادیار ، دانشکده فنی مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، شاهرود، ایران
مجتبی دربانیان - کارشناس ارشد عمران، گروه تحقیقاتی تصمیمگیری هوشمندانه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، شاهرود،ایران

Abstract:

زمینه و هدف: بدیهی است فضای باز را میتوان در مواقع بحران به عنوان پایگاه های امدادرسانی نیروهای عمل کننده و نیز در صورت امکان برای اسکانهای بزرگ، اضطراری و اسکان موقت مورد بهره برداری قرار دارد. حیاط مرکزی بسیاری از مساجد تاریخی کشورمان در حال حاضر به دلیل اعطای عملکردهای نوین و یا گسترش فضاهای جمعی در حیاط نمونه های باززنده سازی شده با سقفهایی سبک پوشیده شده اند که اغلب دارای جزییاتی ضعیف، اجرایی نامناسب و منظری نازیبا هستند و به دلیل عدم امکان برچیده شدن آسان و سریع، جایگاه و مفهوم معماری درونگرا با حیاطهای باز مرکزی را از بین برده اند.روش: پژوهش حاضر که با روش تحقیق توصیفی- تحلیلی صورت گرفته است، سعی دارد به ارایه الگویی جهت برنامه ریزی اسکان موقت پس از بحران با استفاده از تلفیق سیستمهای نوین سازه ای و استفاده از فضای باز مساجد و در نهایت مناسب ترین شیوه اجرایی در جهت اسکان موقت برای افراد آسیب دیده، فراهم آورد. عوامل تاثیرگذار در طراحی این پوشش ها با استفاده از نظرات خبرگان و مقایسه زوجی، اولویت بندی شده و الگوها به صورت نمونه های طراحی پوشش های سبک برای حیاط مرکزی مساجد تاریخی ایران درجداول تحلیلی ارایه میشوند. یافتهها: فضای باز مساجد در زمرهی فضاهای انعطافپذیر قرار میگیرند و علاوه بر نقش درونگرایی و ارتقای حس مکان در شکل گیری خاطرات و برگزاری آیینها و مناسک، اگر سرپوشیده باشند میتوانند عملکرد دیگری نیز داشته باشند و آن، اسکان موقت در زمان بحران است. آنچه در این پژوهش به عنوان پوششهای سبک معرفی شدهاند ساختارهایی میباشند که به صورت الحاقی بر روی حیاط مساجد نصب گردیده و به صورت موقت )قابل گستردن و برچیدن دستی( یا تغییرپذیر )متحرک با تجهیزات مکانیکی( عمل مینمایند و فضای باز مسجد را تبدیل به محلی مسقف برای اسکان موقت میکنند.نتیجه گیری: سادهترین راهکار برای اسکان موقت، ساختمانهایی است که برای قرارگیری و قابل استفاده بودن در مکان و موقعیتهای مختلف، قابل استفاده باشد. انعطاف پذیری به عنوان روشی با قابلیت حمل و نقل و انتقال در یک سازه پایدار، میتواند در ساختار اصلی و پوشش آن در نظر گرفته شود. بنابراین برای فراهم کردن شرایط آسایشی آسیبدیدگان پس از وقوع بحران، حیاط مساجد تاریخی میتوانند استفاده متفاوتی را با توجه به کاربریهای جدید تامین نمایند. این الگوها به کمک تصاویری شماتیک ارایه شده اند و بیشتر نشان دهنده ی طرح کلی ساختاری و هندسی این پوششها میباشند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SPKQ-8-29_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/995287/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قوچانی، محیا و تاجی، محمد و دربانیان، مجتبی،1397،کاربرد سقف های متحرک در آماده سازی حیاط مساجد جهت اسکان موقت در شرایط بحران،https://civilica.com/doc/995287

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 3,309
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support