ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی رابطه بین سر و صدا با فاکتور های فراشناختی در کارگران

ارزیابی رابطه بین سر و صدا با فاکتور های فراشناختی در کارگران
Year: 1398
COI: SRCCG05_109
Language: PersianView: 317
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

مهسا نظری - کارشناسی ارشد، مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه شهید صدوقی یزد
هادی علیمرادی - کارشناسی ارشد، مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه شهید صدوقی یزد
روح اله فلاح - دکتری مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
سجاد مظفری - کارشناسی ارشد، مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران
محمدمهدی میرصالحیان - کارشناس ارشد مدیریت سلامت ایمنی ومحیط زیست دانشگاه تهران HSE

Abstract:

زمینه و هدف: امروزه صدا شایع ترین خطر شغلی در جهان است، پیشرفت علم و صنعت در تمام زمینه ها و کاربرد وسیع ماشین آلات و تجهیزات صنعتی منجر به افزایش قابل ملاحظه ی صدا در محیط کار شده است. محیط پر سر و صدا باعث اختلال در مکالمه و تفهیم مطالب، کم شدن فعالیت مغزی و ناهماهنگی کارهای فیزیکی می گردد. تاملی که انسان بر روی فرایندهای ذهنی خود میکند، و اندیشیدن درباره ی تفکر را فراشناخت مینامند. فرآیندهای فراشناختی دارای دو عنصر مستقل، اما مرتبط با یکدیگرند که یکی دانش فراشناختی و دیگری تجربه فراشناختی می باشد. دانش فراشناختی به علم نسبت به ذهن و عملکرد آن مربوط میشود. در نهایت می توان گفت فراشناخت در برگیرنده ی، آگاهی فرد به دانش، توانایی، درک و بازبینی و فرآیندهای شناختی خود و همچنین نوعی دانش دیرپا و راستین درباره ی راهکارهای شناختی ، حافظه فعال و احساسات خود آگاه مربوط به فرآیند یادگیری می باشد.مواد و روش ها: این مطالعه مورد شاهدی در سال 1397 روی 50 نفر از افراد که مواجهه با صدای غیر مجاز دارند و 50 نفر دیگر در بخش اداری که مواجهه با صدای غیر مجاز بالاتر از 85 دسی بل ندارند انجام شده است .برای همسان سازی داده ها از روش همسان سازی گروهی استفاده شد به این جهت که نسبت سن و متغیرهای دموگرافیک در هردو گروه به یک نسبت برقرار باشد. برای تعیین میزان مواجه ه کارگران با صدا در محیط های کاری و محاسبه تراز معادل مواجهه با صدا از استاندارد ISO9612 استفاده می شود. پرسش نامه فراشناخت ولز MCQ-3 یک مقیاس خود گزارشی است که در آن باور های افراد درباره تفکرشان مورد سنجش قرار می گیرد تا میزان کنترل ناپذیری، باور های مثبت، وقت شناسی، اطمینان شناختی مشخص می گردد . تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده با استفاده از نرم افزار آماری SPSS و با استفاده از آمار توصیفی و آزمون مقایسه میانگین و رگرسیون صورت می پذیرد.یافته ها: در مطالعه انجام شده، با توجه به نتایج بدست آمده، بین باورهای مثبت و منفی در مورد نگرانی و سر و صدا بین دوگروه مورد و شاهد از لحاظ آماری ارتباط معناداری در سطح معناداری 0.05 مشاهده شده است. بین میزان اضطراب افراد با اثر تفاوت صدا در دو گروه مورد و شاهد از لحاظ آماری تفاوت معناداری در سطح معنادرای 0.05 مشاهده شده است. بین میزان فراشناخت افراد با میزان تاثیرصدا در دو گروه مورد وشاهد از لحاظ آماری تفاوت معناداری در سطح 0.05 مشاهده شده است .نتیجه گیری: یافته ها نشان می دهد که در برخی از واحدهای کاری این صنعت افزایش تراز فشار صوت و میزان نمره فراشناختی از شیوع بالایی برخوردار است که نیازمند اقدامات فوری جهت کنترل صدا و فراهم کردن حفاظت بیشتر کارگران در معرض صدا می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is SRCCG05_109. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/997584/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نظری، مهسا و علیمرادی، هادی و فلاح، روح اله و مظفری، سجاد و میرصالحیان، محمدمهدی،1398،ارزیابی رابطه بین سر و صدا با فاکتور های فراشناختی در کارگران،5th congress of student research committee of rafsanjan university of medical sciences،Rafsanjan،https://civilica.com/doc/997584

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support