Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
CIVILICAWe Respect the Science
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
عنوان
Paper

بررسی ارتباط نگرش به فرزندآوری و متغیرهای دموگرافیک زنان در آستانه ازدواج مراجعه کننده به مراکز بهداشت شهر مشهد 1395

تعداد صفحات: 1 | تعداد نمایش خلاصه: 55 | نظرات: 0
سال انتشار: 1398
کد COI Paper: MIDWIFE01_183
زبان Paper: Persian
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان Paper بررسی ارتباط نگرش به فرزندآوری و متغیرهای دموگرافیک زنان در آستانه ازدواج مراجعه کننده به مراکز بهداشت شهر مشهد 1395

سیده عادله رحمانیان - کارشناسی ارشد مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
سیده عادله رحمانیان - گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، تربت حیدریه، ایران
سیده عادله رحمانیان - مرکز تحقیقات علوم بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، تربت حیدریه، ایران
طلعت خدیوزاده - استادیار گروه بهداشت باروری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
حبیب اله اسماعیلی - دانشیار گروه آمار حیاتی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران

چکیده Paper:

مقدمه: کاهش رشد جمعیت در ایران می تواند خسارات جبران ناپذیری در ابعاد مختلف امنیتی، اقتصادی و... به کشور وارد نماید. بنابراین برای برنامه ریزی بهتر برای حل این معضل میبایست، عوامل موثر بر نگرش به فرزندآوری خصوصا جوانان را شناخت. بنابراین هدف این مطالعه سنجش ارتباط نگرش به فرزندآوری و متغیرهای دموگرافیک زنان در آستانه ازدواج مراجعه کننده به مراکز بهداشت شهر مشهد سال 1395 می باشد. روش کار: در این مطالعه مقطعی، 113 نفر از زنان مراجعه کننده به واحد مشاوره هنگام ازدواج مراکز بهداشت به روش نمونه گیری آسان انتخاب و داده ها با استفاده از پرسشنامه های دموگرافیک و نگرش به فرزندآوری جمع آوری و پس از بررسی نرمال بودن توزیع داده های کمی از آزمونهای پارامتری یا غیر پارامتری مناسب استفاده شد. نتایج: نگرش به فرزندآوری با متغیرهای کیفی دموگرافیک شامل محل زندگی، سطح تحصیلات، سطح تحصیلات مادران و پدران واحدهای پژوهش، شغل و نسبت فامیلی با همسر ارتباط معنادار نداشت اما با سطح درآمد واحدهای پژوهش ارتباط معناداری داشت (p=0.02 و rs:0.27). همچنین با متغیرهای کمی دموگرافیک شامل سن، تعداد خواهران و برادران، خواهرزاده ها (دختر و پسر)، برادرزاده ها (دختر و پسر)، رتبه تولد و نگرش به فرزندآوری همسران واحدهای پژوهش ارتباط معناداری نداشت اما با تعداد فرزندان دلخواه ارتباط معنادار بود (p=0.005 و rs:0.29). طبق نتایج همبستگی اسپیرمن تعداد فرزندان دلخواه با رتبه تولد، تعداد برادران و خواهران، خواهرزاده ها و برادرزاده ها ارتباط معناداری داشت. تعداد دختران دلخواه با رتبه تولد و خواهرزاده های دختر و تعداد پسران دلخواه با رتبه تولد و خواهرزاده های پسر ارتباط معنادار داشت. نتیجه گیری: در مطالعه حاضر سطح درآمد همچنان جزو عوامل تاثیرگذار بر نگرش افراد می باشد، این بدین معناست که امکانات فراهم شده تا کنون از سوی دولت کافی نبوده و نیازمند توجه بیشتر مسئولین کشوری است.

کلیدواژه ها:

فرزندآوري، زنان، نگرش

کد Paper/لینک ثابت به این Paper

برای لینک دهی به این Paper می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت Paper در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/997849/

کد COI Paper: MIDWIFE01_183

نحوه استناد به Paper:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این Paper ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
undefined، undefined و undefined، undefined و undefined، undefined و undefined، undefined و undefined، undefined،1398،بررسی ارتباط نگرش به فرزندآوری و متغیرهای دموگرافیک زنان در آستانه ازدواج مراجعه کننده به مراکز بهداشت شهر مشهد 1395،همایش کشوری مامایی و سلامت زنان( به مناسبت صد سال مامایی آکادمیک در ایران)،Mashhad،،،https://civilica.com/doc/997849

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این Paper اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (1398، رحمانیان، سیده عادله؛ سیده عادله رحمانیان و سیده عادله رحمانیان و طلعت خدیوزاده و حبیب اله اسماعیلی)
برای بار دوم به بعد: (1398، رحمانیان؛ رحمانیان و رحمانیان و خدیوزاده و اسماعیلی)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

Research Info Management

Certificate | Report Paper

Export Citation info of this Paper to research management softwares

علم سنجی و رتبه بندی Paper

مشخصات مرکز تولید کننده این Paper به صورت زیر است:
نوع مرکز: medical university
تعداد مقالات: 5,704
در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

New RelatedPapers

Share this paper

WHAT IS COI?

COI is a national code dedicated to all Iranian Conference and Journal Papers. the COI of each paper can be verified online.

Support