Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
CIVILICAWe Respect the Science
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
عنوان
Paper

تبیین درک و تجربه مادران از خطر درک شده در حاملگی های پرخطر: مطالعه کیفی

تعداد صفحات: 1 | تعداد نمایش خلاصه: 90 | نظرات: 0
سال انتشار: 1398
کد COI Paper: MIDWIFE01_294
زبان Paper: Persian
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان Paper تبیین درک و تجربه مادران از خطر درک شده در حاملگی های پرخطر: مطالعه کیفی

زهرا شجاعیان - دانشجوی دکترای تخصصی بهداشت باروری دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
طلعت خدیوزاده - استادیار بهداشت باروری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
علی صاحبی - دکتری روانشناسی بالینی، مربی ارشد و عضو هیئت علمی موسسه دکتر ویلیام گلسر، استرالیا
حسین کارشکی - استادیار، دانشکده علوم تربیتی و روان شنا سی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
فاطمه تارا - استاد گروه زنان و مامایی، مرکز تحقیقات اختلالات تخمک گذاری، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران

چکیده Paper:

مقدمه: میزان خطر درک شده مادران در حاملگی های پرخطر بر پیروی از رویه ها و توصیه های پزشکی و تصمیمات مادر در بارداری تاثیر گذار است، از این رو هدف از این مطالعه توضیح خطر درک شده مادران در معرض خطری است که بارداری خود را در شرایط پرخطر انتخاب کرده اند. روش کار: این مطالعه کیفی بر روی 25 مادر پرخطر در سال 1397 در بیمارستان های آموزشی و مراکز بهداشت شهر مشهد انجام شد. داده ها از طریق مصاحبه نیمه ساختار یافته بر اساس تئوری انتخاب جمع آوری و بعد از 29 مصاحبه به اشباع رسید. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از روش تحلیل محتوی هدایت شده الو و کینگاس ( 2008 ) استفاده شد. نتایج: خطر درک شده در سازه دنیای ادراکی تئوری انتخاب تبیین شد که از داده های بدست آمده در این سازه چهار طبقه آشکار شد که شامل طبقات ادراک توانایی کنترل خطر با تکیه بر منابع حمایتی و هدف زندگی شامل زیر طبقات (قابل کنترل بودن خطر با داشتن تجربه، قابل تحمل بودن خطر با متوسل شدن به یک منبع قدرت و برای برآورده شدن هدف فرزنداوری بمنظور حفظ کانون خانواده) ، برآورد اشتباه خطر شامل زیر طبقات(محاسبه اشتباه آسیب های احتمالی با تکیه بر دانسته ها و باورهای غلط، نداشتن اطلاعات ، قابل پیشگیری نبودن خطر، احتمال کمتر آسیب ناشی از تفهمیم نادرست پزشک) ، احتمال تهدید و آسیب پذیری متقابل بین بارداری و عامل خطر بر سلامتی مادر و جنین شامل زیر طبقات(احتمال آسیب پذیری جنین از عامل خطر، احتمال آسیب پذیری مادراز عامل خطر) و خطر القا شده شامل زیر طبقات (خطر القا شده از تجارب منفی، تهدید القاشده از ابهامات آینده بارداری، ترس آور بودن اصطلاحات مبهم پزشکی) بود. نتیجه گیری: فهم بهتر درک خطر، سبب ارتباط موثرتر بین زنان پرخطر و تیم بهداشتی می گردد از این رو می تواند مراقبت از مادر و جنین را در شزایط پرخطر تقویت و بهبود بخشد.

کلیدواژه ها:

خطر درك شده، بارداري پر خطر، مطالعه كيفي

کد Paper/لینک ثابت به این Paper

برای لینک دهی به این Paper می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت Paper در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/997958/

کد COI Paper: MIDWIFE01_294

نحوه استناد به Paper:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این Paper ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
undefined، undefined و undefined، undefined و undefined، undefined و undefined، undefined و undefined، undefined،1398،تبیین درک و تجربه مادران از خطر درک شده در حاملگی های پرخطر: مطالعه کیفی،همایش کشوری مامایی و سلامت زنان( به مناسبت صد سال مامایی آکادمیک در ایران)،Mashhad،،،https://civilica.com/doc/997958

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این Paper اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (1398، شجاعیان، زهرا؛ طلعت خدیوزاده و علی صاحبی و حسین کارشکی و فاطمه تارا)
برای بار دوم به بعد: (1398، شجاعیان؛ خدیوزاده و صاحبی و کارشکی و تارا)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

Research Info Management

Certificate | Report Paper

Export Citation info of this Paper to research management softwares

علم سنجی و رتبه بندی Paper

مشخصات مرکز تولید کننده این Paper به صورت زیر است:
نوع مرکز: medical university
تعداد مقالات: 5,704
در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

New RelatedPapers

Share this paper

WHAT IS COI?

COI is a national code dedicated to all Iranian Conference and Journal Papers. the COI of each paper can be verified online.

Support