ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدل رگرسیونی بین عناصر سنگین روی، مس و مولیبدن در خاک و گیاه ( مطالعه موردی: مرتع سراسب بلده نور)

Year: 1398
COI: NEWCONF05_026
Language: PersianView: 155
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا زمانی - دانشجوی کارشناسی ارشدمرتعداری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
رضا تمرتاش - دانشیاردانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

Abstract:

اکوسیستم مرتعی مجموعه ای متشکل از موجودات زنده و غیر زنده است که بر یکدیگر تاثیر گذاشته و یا از هم تاثیر می پذیرند. پی بردن به چگونگی ایفای نقش اجزای اکوسیستم و تاثیر گذاری و تاثیر پذیری آنها در روند تغییر و تحول سیستمی که در آن حضور دارند نیازمند دریافت واقعیت نظام اکولوژیک و نگرشی جامع به همه اجزاء و ابعاد اکوسیستم است. منطقه مورد پژوهش، از لحاظ تقسیمات کشوری جزء استان مازندران و شهرستان نور میباشد که در بخشی از مراتع ییلاقی بلده نور با مساحت حدود 20000 هکتار واقع است. در این تحقیق، ابتدا در منطقه پیمایش زمینی و بررسی اولیه صورت گرفته و با توجه به هدف، نمونه برداری طبقه بندی شده انتخاب گردید. برای تعیین اندازه پلات از روش سطح حداقل استفاده شد. تعداد پلات از رابطه آماری محاسبه گردید. پس از تعیین گونه های شاخص، نمونه ها از داخل پلات ها جمع آوری و جهت تیمارهای اولیه به آزمایشگاه انتقال یافت. چون هدف تحقیق تعیین رابطه بین میزان عناصر غذایی پوشش گیاهی و عناصر خاک منطقه سراسب بود، از محل هایی که گیاهان نمونه برداری شدند نمونه برداری خاک از محل فعالیت ریشه انجام شد و نمونه های خاک نیز جهت تیمار های اولیه به آزمایشگاه فرستاده شد. جهت مقایسه عناصر غذایی بین گونه و خاک از همبستگی و رگرسیون استفاده شد. نتایج حاصل از مدل رگرسیونی بین عناصر روی، مس و مولیبدن در خاک و گیاه نشان داد که میزان عناصر روی و مولیبدن در گیاه بیشتر از خاک بوده است در حالیکه میزان عنصر مس در خاک بیشتر از گیاه است. همبستگی بین عناصر سنگین روی، مس و مولیبدن در خاک و گیاه حاکی از آن است که در بین عناصر مورد مطالعه ((r = 98. 0) Zn دارای همبستگی بالایی در خاک و گیاه می باشد. در حالی که (r = 98. 0 ) Mo همبستگی متوسطی را بین خاک و گیاه برقرار نمود. ولی (r = 9820 ) Cu همبستگی ضعیفی را بین خاک و گیاه نشان داد. با توجه به نتایج این تحقیق می توان گفت روابط به دست آمده در مورد این عناصر از پیچیدگی برخوردارند. به طوری که برخی مطالعات به وجود این عناصر بیشتر در خاک نسبت به گیاه اشاره داشته و برخی دیگر عکس این موضوع را نشان می دهد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NEWCONF05_026. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/998141/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زمانی، زهرا و تمرتاش، رضا،1398،مدل رگرسیونی بین عناصر سنگین روی، مس و مولیبدن در خاک و گیاه ( مطالعه موردی: مرتع سراسب بلده نور)،The Annual International Congress of New Findings in Agricultural and Natural Resources, Environment and Tourism،Tehran،https://civilica.com/doc/998141

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 6,730
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support