ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر مطالعه روشمند بر یادگیری

Year: 1398
COI: SDPH01_019
Language: PersianView: 377
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا مهرزاد - دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان پردیس الزهرا(س) زنجان
فاطمه بختیاری - دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان پردیس الزهرا(س) زنجان

Abstract:

مطالعه راهی برای شناخت جهان علم ومعرفت بشری است از این رو در دنیای امروزمطالعه دیگر یک فضیلت و عمل نیکو نیست بلکه یک ضرورت است. از این جهت آشنایی با مطالعه روشمند به عنوان وسیله ای برای یادگیری اهمیت زیادی دارد. هدف از این مقاله، بررسی نقش مطالعه روشمند به عنوان وسیله ای برای یادگیری و تاثیرات ناشی از آن بر تعلیم و تربیت و یادگیری است. این پژوهش باروش کتابخانه ای انجام گرفته است و به ضرورت مطالعه،نقش مطالعه در یادگیری، عوامل موثر بر مطالعه، مراحل مطالعه اثربخش و روشهای مطالعه پرداخته شده است.نتایج و یافته هانشان می دهد که آشنایی باروش های مطالعه فرصت های مناسبی را برای یادگیری پایدار فراهم می کند و در پایان راهکار هایی برای چگونگی مطالعه روشمند و بهتر شدن یادگیری ذکر شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is SDPH01_019. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/998269/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مهرزاد، زهرا و بختیاری، فاطمه،1398،تاثیر مطالعه روشمند بر یادگیری،1th International Conference on Sustainable Development and Psychology Health،Isfahan،https://civilica.com/doc/998269

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,443
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support