ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

حذف آرسنات از محلول های آبی با استفاده از بیوچار اصلاح شده با آهن

Year: 1399
COI: JR_JWSC-27-2_007
Language: PersianView: 217
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ابراهیم سپهر - گروه علوم خاک دانشگاه ارومیه
محمد علی شیری آذر - ارومیه - دانشگاه ارومیه
رامین ملکی - دپارتمان تحقیقاتی کروماتوگرافی جهاد دانشگاهی ایران، واحد آذربایجان غربی
حبیب خداوردیلو - گروه علوم خاک دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه

Abstract:

سابقه و هدف: آرسنیک یکی از مهم ترین چالش های زیست محیطی در جوامع درحال توسعه است. منابع آب آلوده به آرسنیک از مهم ترین مسیرهای در معرض قرارگیری انسان و حیوان به آرسنیک معدنی است. روش های مختلف فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی برای رفع آلایندگی آرسنیک از محیط های آبی وجود دارد. در مقایسه با مزایا و معایب روش های حذف آرسنیک روش جذب به علت سهولت کاربرد و هزینه کم بر سایر روش ها ارجحیت دارد. ترکیبات آهن دار قابلیت بالایی برای جذب آرسنیک از محلول های آبی دارند. هدف این تحقیق حذف آرسنات از آب با استفاده از اصلاح بیوچار با نمک آهن است که می تواند در احیای منابع آب آلوده به آرسنات برای مصارف آشامیدنی و استفاده دوباره از پساب های صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. مواد و روش ها: به منظور تولید بیوچار اصلاح شده نسبت های 1/0 (0.1FeBC) و 4/0 (0.4FeBC) وزنی کلرید آهن 6 آبه به پودر زیست توده حاصل از بقایای هرس درختان سیب اضافه گردید و به همراه یک نمونه شاهد (BC) به مدت یک ساعت در دمای 300 درجه سانتی گراد برای آتشکافت در داخل کوره تحت شرایط محدود اکسیژن قرار داده شد. برای ارزیابی مورفولوژی جاذب های موردمطالعه تصاویر SEM تهیه گردید. آزمایش هم دمای جذب در غلظت های 0، 1، 2، 4، 6، 8 و 10 میلی گرم آرسنات در لیتر انجام شد. غلظت آرسنات در نمونه ها با استفاده از دستگاه جذب اتمی به روش تولید هیدرید (HG-AAS) اندازه گیری شد. داده های آزمایشی به چهار مدل جذبی لانگمویر، فروندلیچ، تمکین و دوبینین – رادوشکویچ برازش داده شد و پارامترهایی نظیر انرژی ظاهری جذب (E)، کارایی حذف، انرژی آزاد گیبس ((∆G) و فاکتور جداسازی محاسبه گردید. یافته ها: نمک آهن ویژگی های سطح بیوچار را تغییر داده و باعث ایجاد ترکیبات گرانوله شکل در سطح جاذب شد. نتایج نشان داد که با افزایش مقدار آهن در جاذب حذف آرسنات از محلول بیشتر می شود و بیشترین کارایی حذف (86%) برای جاذب 0.4FeBC در غلظت 1 میلی گرم در لیتر آرسنات به دست آمد. توانایی مدل فروندلیچ در شبیه سازی فرایند جذب آرسنات توسط جاذب های اصلاح شده با آهن بیشتر از مدل های لانگمویر، دوبینین – رادوشکویچ و تمکین است. افزایش محتوی آهن در جاذب ضرایب مدل های فروندلیچ (KF و n)، تمکین (KT و A)، و لانگمویر (KL و qmax) را افزایش، ولی ثابت مدل دوبینین – رادوشکویچ (KDR) و فاکتور جداسازی (RL) را کاهش داد. بیشترین مقدار برای حداکثر ظرفیت جذب (qmax) از جاذب 0.4FeBC به مقدار 66/7 میلی گرم آرسنات بر گرم جاذب به دست آمد. مقادیر به دست آمده برای انرژی ظاهری جذب (E) نشان داد که فرایند جذب برای بیوچار اصلاح نشده از نوع فیزیکی (کمتر از 8 کیلوژول بر مول) و برای بیوچارهای اصلاح شده از نوع شیمیایی است. بر طبق انرژی آزاد گیبس (∆G) محاسبه شده فراینده جذب آرسنات توسط جاذب های موردمطالعه خودبه خودی است. نتیجه گیری: بر اساس نتایج این تحقیق اصلاح بیوچار با نمک آهن به علت داشتن قابلیت دسترسی منطقه ای و کاربرد آسان می تواند به عنوان یک جاذب ارزان قیمت برای رفع آلایندگی آرسنات از آب تلقی شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-27-2_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1032854/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سپهر، ابراهیم و شیری آذر، محمد علی و ملکی، رامین و خداوردیلو، حبیب،1399،حذف آرسنات از محلول های آبی با استفاده از بیوچار اصلاح شده با آهن،https://civilica.com/doc/1032854

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,476
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support