توانمندسازی جوامع محلی حوزه طرح ساماندهی و مدیریت گلازنی منطقه آرمرده و روستای هه واره خول (شهرستان بانه، استان کردستان) با هدف ارتقاء سطح معیشت پایدار (بر اساس پروژه در حال اجرای منطقه)

Publish Year: 1388
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 1,750

This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

FOREST03_028

تاریخ نمایه سازی: 22 دی 1389

Abstract:

این مقاله بر اساس پروژهای که هم اکنون در منطقه آرمرده و روستای هه واره خول بانه در حال اجراست به نگارش درآمده است. پروژهای که با مشارکت مردم محلی روستاها، مرکز پژوهش و توسعه جنگلداری زاگرس شمالی و انجمن غیردولتی دامون و با حمایت برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی UNDP-GEF/SGPدر منطقه پایه ریزی و شکل گرفت. بر این اساس به منظور استفاده از مردم محلی برای مدیریت و حفظ جنگل و استفاده از وابستگی مردم به جنگل در این امر با استفاده از روش های مشارکتی با کمک مردم و با اسفاده از پیشنهادات آنان که مراحل این پروژه پایه ریزی شد. برای این کار 8 روستا و مجموعه کخ های منطقه آرمرده و روستای هه واره خول به عنوان روستاهای هدف انتخاب و در این روستاها کارگاه های مشارکتی با حضور اکثر اهالی روستاها برگزار گردید و مجموعه اظهارات و پیشنهادات مردم در این روستاها با استفاده از روشهای ویژه مشارکتی مورد بررسی و اولویت بندی قرار گرفت که در نهایت سه روستای وشترمل، ههواره خول و کوخ مامو به عنوان محل اجرای پروزه انتخاب گردید مطابق نتایج کارگاه های مشارکتی مقرر گردید که در روستای وشترمل زنبورداری، در روستای ههواره هول باغداری و پرورش نهالهای جنگلی و در روستای کوخ مامو دامداری نیمه مدرن یا زنبورداری به عنوان معیشت های جایگزین به اجرا درآید. مطابق نتایج و گزارش های پیشرفت پروژه تا آبان ماه 1387 پروژه زنبورداری وشترمل به طور کامل و بخشی از پروژه روستای ههواره خول به انجام رسیده. نتایج حاکی از این است که زنبورداری روستای اشترمل خیلی موفق بوده و پروزه توانسته است در کنار حفظ جنگل، ایجاد حس مشارکت در میان اهالی روستا و کسب درآمد بیشتری برآی مردم، از تولیدات و محصولات فرعی جنگل به عنوان منبعی برای اسفتاده زنبور عسل در تولید عسل بهره بگیرد

Keywords:

توانمندسازی , معیشت پایدار , جنگلدار ی محلی UNDP-GEF/SGPمعیشت جایگزین , مشارک ت محلی

Authors

اسعد مهدوی

کارشناس ارشد جنگلداری و اقتصاد جنگل

هدایت غضنفری

عضو هیات علمی دانشگاه کردستان و رئیس مرکز پژوهش و توسعه جنگلداری زاگرس

بنفشه قدرتی

کارشناس کامپیوتر

سمیرا سلیمی

کارشناس ارشد زمین شناسی

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :