ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مبانی فقهی و مستندات قانونی مسئولیت مدنی دولت در آلودگی های زیست محیطی در پرتو قانون مجازات اسلامی

Year: 1399
COI: IICMO08_028
Language: PersianView: 240
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

صمد عالی - وکیل و مدرس دانشگاه
حسین خلیلی - دانشجوی دکترای حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه
یعقوب علیزاده - عضو هیات علمی گروه الهیات فقه وحقوق اسلامی دانشگاه پیام نور

Abstract:

با افزایش دخالت دولت در اعمال مربوط به فعالیت های اقتصادی حاکی از آن است که بیشترین آلودگی های زیست محیطی را دولت تولید می کند قانون گذار در اولین تجربه خود برای شناسایی نهاد مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی بخصوص اشخاص حقوق عمومی در قانون مجازات 1392 ، اگرچه قدم مثبتی در جهت پر کردن خلأ قانون موجود در این زمینه برداشته، ولی بی نقص عمل نکرده است. مواد مرتبط در قانون مجازات 1392 دارای ابهامات و اجمالات فراوانی است که جامعه حقوقی را به انتقاد واداشته و بالأخص دادگاه جزایی را در تصمیم گیری دچار تردیدهای فراوان می کند. ضروری است قانون گذار در جهت رفع این نواقص گام بردارد.قانون گذار در جهت شناسایی مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی اعم از اشخاص حقوقی عمومی و خصوصی، از میان دو نظریه ای که در این راستا در نظام های مختلف حقوقی شناسایی شده (نظریه مسئولیت مافوق یا کارفرما و نظریه مغز متفکر)، نظریهدوم که محدودتر محسوب می شود را پذیرفته است. البته محکومیت اشخاص حقوقی به دیه از این قاعده مستثناست و نظریه اول در مورد آن پذیرفته شده است.در حقوق ما اصل بر مسئولیت شخص حقیقی می باشد لیکن در ماده 143 قانون مجازات اسلامی مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی از جمله دولت به رسمیت شناخته شده است و در ماده 20 همین قانون مجازات های آنها را برشمرده، اما تبصره این ماده، اعمال حاکمیتی دولت را از مجازات های این ماده معاف نموده است. وظایف دولت بر حسب اینکه متصدی در حال استفاده از اقتدار عمومی است یا خیر به اعمال حاکمیتی و تصدی گری، تقسیم میشود. بنابراین میتوان گفت دولت در اعمال تصدی گری ، مسئولیت کیفری دارد و در صورت ارتکاب افعال مجرمانه با یک یا دو مورد از مجازات های ماده 20 و ضمانت اجراهای تأمینی ماده 114 قانون آیین دادرسی کیفری روبرو خواهد شد. جرائم زیست محیطی چه به صورت عمدی و چه غیرعمدی اگر به جهت اعمال تصدی دولت باشند، سبب مسئولت کیفری نهادهای دولتی می شوند و در اعمال حاکمیت هرچند مسئولیت کیفری شکل نمی گیرد ولی با لحاظ قانون مجازات اسلامی جدید، دولت باید از عهده پرداخت خسارات بدنی در قالب دیه برآید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IICMO08_028. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1114324/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عالی، صمد و خلیلی، حسین و علیزاده، یعقوب،1399،مبانی فقهی و مستندات قانونی مسئولیت مدنی دولت در آلودگی های زیست محیطی در پرتو قانون مجازات اسلامی،8th National Conference on Management and Humanities Research in Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/1114324

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support