ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه و بررسی معماری صخره ای (نمونه موردی روستای صور شهر بناب در آذربایجان شرقی)

Year: 1399
COI: CAUM03_295
Language: PersianView: 172
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدمهدی رسولی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی معماری دانشگاه آزاداسلامی واحدایلام
حامد احمدی - دانشجوی دکتری مهندسی معماری دانشگاه آزاداسلامی واحدتهران غرب

Abstract:

بناهای روستایی که به نظر ساده می رسند توسط انسان هایی ساخته می شود که از هوش و ظرفیت شان برای ساختن بناها استفاده می کنند. معماری هایی که در روستاها انجام می گیرد به منزله بهترین مصداق برای مفهوم هنر مکان شناخته شده است. بنابراین معماری سنتی در ایران دارای اهمیت بسیار ویژه ای می باشد که از ویژگی های منحصر به فرد آن می توان به مسائل زیبا شناختی و حفظ محیط زیست و پاسخگوی نیازهای اقلیمی اشاره کرد در ایران بعد از اسلام ایجاد بناهای مذهبی در دل صخره های سنگی ناشناخته بوده است، ولی در مقابل استفاده از این اماکن در مقطعی از تاریخ ایران باستان که آئین مهر رواج داشته، معمول بوده است. معماری صخره ای به نوعی ریشه در فرهنگ هر منطقه دارد. حال با توجه به این نکته می توان گفت که تجلی آن را به صورت های متفاوت می توان مشاهده کرد. بنابراین معماری صخره ای (دستکند) را می توان وابسته به عوامل مکانی و زمان دانست و این نکته باعث متنوع شدن این آثار می شود. روش تحقیق این پژوهش به صورت کتابخانه ای تحلیلی بوده است. نتایج پژوهش این طور نشان می دهد که معماری روستایی فقط ساختن و تامین سرپناه برای جوامع نیست، بلکه معنی قدرتمندی از ارتباطات را بیان می نماید. ارتباط بین انسان و محیط طبیغی، شرایط اقتصادی و اجتماعی از مهم ترین ارتیاطی است بنابراین معماری صخره ای صور با توجه به فرم معماری و حالت غار مانندش، بیش از هر بنای دیگر به معابد مهری شباهت دارد. معابدی که همگی در سینه کوه کنده شده و جزء یک مدخل کوچک راه دیگری ندارد. پراکندگی فضاهای مجموعه از قبیل اتاق ها، طاقچه ها تالارها، آخورها و سکوهای ویژه هر یک از واحدها بدان فرم معابد مهری بخشیده که از هر قسمت برای مراسم خاص و یا فعالیت های نجومی استفاده می شده است. از طرفی این گمان هم می رود که تاسیسات امن و مخفی این نقطه دور افتاده برای اجتماع صوفیان از قرون هفت به بعد، محیط دنج و ایده آلی بوده که از هرگوشه و کنار کشور بدان روی می آوردند..

Keywords:

روستا، معماری سنتی، معماری صخره ای

Paper COI Code

This Paper COI Code is CAUM03_295. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1119301/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رسولی، سیدمهدی و احمدی، حامد،1399،مطالعه و بررسی معماری صخره ای (نمونه موردی روستای صور شهر بناب در آذربایجان شرقی)،The Third International Conference on Civil, Architecture and Urban Development Management in Iran،Tehran،،،https://civilica.com/doc/1119301

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 2,652
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support