ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسۀ تطبیقی داستان سیاوش و رامایانا با توجه به بن‌مایه‌های مشترک

Year: 1399
COI: JR_HEROIC-1399-6_012
Language: PersianView: 25
This Paper With 28 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 28 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مریم مجیدی - Islamic Azad University, North Branch of Tehran

Abstract:

    اسطوره، تفکر و واکنش نخستین انسان، در برابر وقوع حوادث طبیعی است و چون این مردم در شناخت عوامل این حوادث دچار ابهام بودند، عکس العمل آن‌ها نسبت به آن وقایع، همراه با ترس بوده است. همین ترس آنان را انگیخت تا برای هر پدیده­ای خدایی فرض کنند و با پناه بردن به آن، از شرّ حوادث ایمن شوند. شکل گیری اسطوره­ها در جوامع بشری بر مبنای همین اصل استوار بوده است و به همین دلیل در اسطوره­های ملل ،شباهت­هایی دیده می­شود. درمیان اسطوره­های ملل، اساطیر ایران و هند به دلیل وجود اشتراکات فرهنگی، دارای بیشترین شباهت­ها هستند و این تأثیر‌پذیری‌ها در آثار ادبی دو ملّت از جمله اساطیر و داستان‌های حماسی بسیار بازتاب یافته است. پژوهش پیش رو با فرض وجود مضامینی مشترک میان شاهنامه‌ی فردوسی و حماسه‌ی رامایا در دو شخصیت سیاوش و راما، به تحلیل بن      مایه      های مشترک میان این دو داستان پرداخته است. ظهور و بروز همانندی‌های اسطوره‌ای در دو قهرمان اصلی ، نبرد میان خوبی و بدی،‍وفاداری به پیمان و عهد، داوری آتش برای اثبات گناهکاری و بی‌گناهی، نیروی جنگاوری و دلیری، سیطره‌ی تقدیر بر سرنوشت قهرمانان، عشق، نفرت، نقش دسیسه و توطئه‌های نامادری و سپردن تربیت هر دو قهرمان به دیگری در نوجوانی، در کنار جاودانگی ابدی روح نیمه خدایی قهرمانان داستان از بن          مایه      های مشترک این دو داستان اسطوره‌های است .روش بررسی در این پژوهش بر مبنای یافته‌های کتابخانه‌ای و شیوه‌ی توصیفی تحلیلی است. یافته‌ها و دستاورد‌های تحقیق نشان می‌دهد که وجود مشابهت‌های بسیار در اسطوره‌ی راما و سیاوش دلیل محکمی است بر تأثیر ریشه‌دار عقاید آریایی بر شکل‌گیری این دو داستان.

Keywords:

Myth, Stories of Iran and India, Shahnameh, Ramayana, Siavash, Rama, Comparative Literature of Iran and India, اسطوره, داستانهای ایران و هند. شاهنامه, رامایانا, سیاوش, راما, ادبیات تطبیقی ایران و هند

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_HEROIC-1399-6_012. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1154080/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مجیدی، مریم،1399،مقایسۀ تطبیقی داستان سیاوش و رامایانا با توجه به بن‌مایه‌های مشترک،،،،،https://civilica.com/doc/1154080

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support