ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارائه الگوریتم تکاملی هیبریدی نوین در بهینه سازی بهره برداری از مخزن بر اساس تکنیک نوین ارزیابی مبتنی بر فاصله ترکیبی (CODAS)

Year: 1399
COI: JR_JWSC-27-5_001
Language: PersianView: 87
This Paper With 23 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 23 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا دنیایی - کاندیدای دکتری مهندسی و مدیریت منابع آب، گروه مهندسی عمران، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
امیرپویا صراف - استادیار گروه مهندسی عمران، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
حسن احمدی - استادیار گروه مهندسی عمران، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران

Abstract:

سابقه و هدف: تغییر در الگوهای هواشناسی و هیدرولوژیکی باعث گردیده تا استفاده از ابزارهای مدیریت منابع آب، جهت اخذ یک راهکار مناسب برای بهره‌برداری بهینه از مخازن مورد توجه قرار گیرد. درخصوص مسائل بهینه سازی روش های مختلفی به ‌کارگرفته شده که باتوجه به عدم توانایی روش های بهینه سازی معمول، درحل مسائل پیچیده بهینه سازی، به‌کارگیری الگوریتم های فراابتکاری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. مواد و روش ها: در پژوهش حاضر، یک مدل ترکیبی از الگوریتم های جستجوی کلاغ (CSA) و گرگ خاکستری (GWO) که الگوریتم هیبریدی جستجوی کلاغ – گرگ ‌خاکستری (GWOCSA)نامیده می شود برای نخستین بار در حوزه علوم بهره‌برداری از مخزن معرفی و ارائه می گردد و عملکرد آن در قیاس با الگوریتم های تشکیل دهنده آن؛ به‌عنوان ابزاری قدرتمند جهت بهینه سازی بهره‌برداری از سیستم تک‌مخزنه سد گلستان با درنظر گرفتن تابع هدف (تأمین نیازهای آبی پایین دست سد) مورد ارزیابی قرار می گیرد. جهت مقایسه میزان همگرایی و نحوه عملکرد الگوریتم‌های مذکور، پارامترهای آماری هر الگوریتم محاسبه و این مقادیر با یکدیگر و همچنین با جواب حل تحلیلی برنامه‌ریزی غیرخطی مسأله که توسط نرم‌افزار (GAMS) بدست آمده، مقایسه گردیدند. سپس جهت تحلیل عملکرد الگوریتم ها، با استفاده از مدله تصمیم‌گیری چندمعیاره کوداس، رتبه بندی گزینه‌های تصمیم (الگوریتم‌های بهینه‌سازی) براساس معیارهای اطمینان‌پذیری حجمی و زمانی، برگشت‌پذیری و آسیب‌پذیری صورت گرفت. یافته‌ها: نتایج حاکی از آن است که رویکرد مدل هیبریدی GWOCSA دارای پاسخی نزدیکتر به مقدار بهینه مطلق می‌باشد و میانگین پاسخ حاصل از آن 93 درصد پاسخ بهینه مطلق و میانگین حاصل از الگوریتم های GWO و CSA، مقادیر 92 و 83 درصدی را نسبت به بهینه مطلق از خود نشان می دهند. به‌علاوه، ضریب تغییرات الگوریتم هیبریدی نسبت به الگوریتم های‌ گرگ‌ خاکستری و جستجوی کلاغ به ترتیب به میزان 23 و 1.67 برابرکوچک‌تر است. از سوی دیگرالگوریتم هیبریدی GWOCSA به جز از لحاظ شاخص برگشت پذیری در سایر شاخص ها دارای عملکرد بهتری نسبت به سایرین می باشد. مدل تصمیم‌گیری چندمعیاره کوداس نیز مشخص نمود الگوریتم GWOCSA نسبت به دو الگوریتم منفعل دیگر، در حل مسأله بهره برداری از مخزن مورد مطالعه جایگاه نخست را به خود اختصاص داده و الگوریتم‌ گرگ‌خاکستری و جستجوی کلاغ، پس از آن به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار می‌گیرند. نتیجه‌گیری: مدل تصمیم‌گیری چندمعیاره کوداس مشخص نمود الگوریتم GWOCSA در بهینه‌سازی تابع هدف بهتر از الگوریتم های تشکیل‌دهنده آن؛ یعنی الگوریتم بهینه‌سازی جستجوی کلاغ (CSA) و گرگ‌ خاکستری (GWO) عمل نموده و در حل مسأله بهره برداری از مخزن جایگاه نخست را به خود اختصاص داده و الگوریتم‌ گرگ‌ خاکستری و جستجوی کلاغ، پس از آن به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار می‌گیرند به ‌گونه‌ای ‌که نه تنها در یافتن جواب بهینه، بهتر عمل کرده بلکه ارتقای عملکرد و افزایش کارایی الگوریتم هیبریدی در شاخص‌های ارزیابی عملکرد مدل نسبت به سایرین نیز به وضوح مؤید این مدعی است.

Keywords:

تکنیک تصمیم گیری کوداس , بهینه سازی بهره برداری از مخزن , الگوریتم های جستجوی کلاغ و گرگ خاکستری , الگوریتم هیبریدی گرگ خاکستری – جستجوی کلاغ , مخزن سد گلستان

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-27-5_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1166480/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
دنیایی، علیرضا و صراف، امیرپویا و احمدی، حسن،1399،ارائه الگوریتم تکاملی هیبریدی نوین در بهینه سازی بهره برداری از مخزن بر اساس تکنیک نوین ارزیابی مبتنی بر فاصله ترکیبی (CODAS)،https://civilica.com/doc/1166480

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 3,632
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support