Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

راهکارهای کاهش آسیبپذیری زیستمحیطی ناشی از ریزگردها (مطالعه موردی: زابل)

مجله پدافند غیر عامل، دوره: 11، شماره: 3
Year: 1399
COI: JR_SAPD-11-3_008
Language: PersianView: 112
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا کلهر - دانشگاه جامع امام حسین (ع)
امید پورعلی - دانشکده و پژوهشکده پدافند غیرعامل

Abstract:

پدیده گرد و غبار یکی از زیانبارترین بلایایی است که مشکلات عدیدهای را در مناطق مختلف جهان بهوجود آورده است. وقوع این پدیده در چند سال اخیر، بدون شک یکی از معضلات مهم زیستمحیطی کشور را بهوجود آورده است. ریزگردها همراه با آلایندههای دیگر بیشترین تبعات خطرناک زیستمحیطی را بهوجود میآورند که میتوان به اثرات مخرب آن بر سلامت انسانها، اختلال در زندگی روزمره، کاهش تولیدات دامی و کشاورزی، پوشش گیاهی و تخریب خاک اشاره کرد. در ایران منطقه زابل به شدت تحت تاثیر این پدیده قرار دارد؛ بنابراین، لزوم انجام تحقیقی در زمینه بررسی این اثرات و ارائه راهکارهای مناسب جهت کاهش اثرات آن ضروری به نظر میرسد. هدف از این پژوهش ارائه راهکارهایی بهمنظور کاهش آسیبپذیریهای زیستمحیطی ناشی از ریزگردها در شهرستان زابل بوده است. بدین منظور بعد از معرفی کامل شهرستان زابل تعداد ۳۰ عدد پرسشنامه تهیه و در بین اساتید، دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد رشته مهندسی محیطزیست، توزیع و در تحلیلهای آماری مورداستفاده قرار گرفت. برای ارزیابی عوامل محیطی دادهها از ماتریس ارزیابی عوامل درونی و بیرونی و برای تعیین راهکارهای مناسب جهت کاهش آسیب بادهای ۱۲۰ روزه از تحلیل SWOT استفاده شد. نتایج بیانگر آن است که طرح شکایت از کشور افغانستان در مجامع بینالمللی بهمنظور توقف پروژههای سدسازی بر هیرمند در راستای ارتقا امنیت ملی بهعنوان یک مرکز مهم در کشور مهمترین راهبرد بهمنظور کاهش آسیبهای ریزگردهای شهرستان زابل است و بعدازآن به ترتیب کاهش آسیبپذیری زیستی با استفاده از فناوریهای کارآمد آبیاری قطرهای و اعطای تسهیلات ویژه به کشاورزان شهرستان زابل و استان سیستان و بلوچستان بهمنظور استفاده از زمینهای بایر برای کشاورزی، ایجاد مناطق محافظتشده و ممنوعه چرای دام در مناطق مستعد بیابانی شدن در حاشیه غربی شهر و ساخت سکونتگاهها خارج از مسیر حرکت ماسهها منطقه، جز راهبردهای اساسی جهت مقابله با این پدیده میباشند. همچنین در این پژوهش برای وضعیت زیستمحیطی شهر زابل و در راستای مقابله با آسیبهای زیستمحیطی ناشی از ریزگردها مجموعا ۲۰ نقطه قوت، ۳۰ نقطهضعف، ۲۰ فرصت و ۳۰ تهدید برشماری گردید. بر همین اساس و با بهرهگیری از روش SWOT وضعیت زیستمحیطی شهر زابل در مواجهه با طوفانهای گردوغبار در ناحیه تدافعی تعیین و مجموعه راهبردهای زیستمحیطی مناسب با رویکرد تدافعی ارائه گردید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SAPD-11-3_008. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1187584/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کلهر، رضا و پورعلی، امید،1399،راهکارهای کاهش آسیبپذیری زیستمحیطی ناشی از ریزگردها (مطالعه موردی: زابل)،https://civilica.com/doc/1187584

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • [1]    فرتوت، محمد، بررسی سینوپتیکی رابطه شدت وزش بادهای 120 ...
 • [2]    دوستان، رضا، شناسایی کانون­های فشار مؤثر در وقوع باد ...
 • [3]    شاهسونی، علیرضا، اثرات طوفان‌های گردوغباری بر سلامت و محیط‌زیست، ...
 • [4]    طائی، سمیه، شناخت و بررسی عوامل مؤثر بر پدیده ...
 • [5]    میرلطفی، محدی، بررسی انسجام اجتماعی در حفظ امنیت مرزی ...
 • [6]    نگارش، حمید، مقایسه گسترش مکانی اقلیم‌های خشک و نیمه‌خشک ...
 • [7]    ویسی، هدی، بررسی تأثیر عوامل جغرافیایی بر امنیت اجتماعی، ...
 • [8]    گودرزی، غلام‌رضا، بررسی کیفیت بهداشتی هوای شهرستان زابل بر ...
 • [9]   http://lance-modis.eosdis.nasa.gov/cgi-bin/imagery/realtime.cgi ...
 • [10] خندان‌رو، علی، بررسی روند وقوع پدیده اقلیمی طوفان گرد ...
 • [11] اویسی، قنبر، بررسی و ارزیابی اثرات زیست‌محیطی خشک شدن ...
 • [12] فرجی، مجید، اثرات اقتصادی اجتماعی آب دریاچه هامون، اولین ...
 • [13] وکیل‌زاده، سعید، پیدایی وهابیت و نقش عربستان سعودی در ...
 • [14] رحیم‌نژاد، ابراهیم، بررسی جایگاه مدیریت مخاطرات در برنامه‌ریزی‌های توسعه ...
 • [15] واعظی، محمود، رویکردهای سیاسی و امنیتی امریکا در خاورمیانه، ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 6,017
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support