Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

بررسی اقتصادی و تحلیل و مقایسه بین دو سیستم گوگرد زدایی از سوخت مازوت و سولفورزدایی از دود دودکش

بررسی اقتصادی و تحلیل و مقایسه بین دو سیستم گوگرد زدایی از سوخت مازوت و سولفورزدایی از دود دودکش
نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1393
DOI: 10.30503/nripress.2020.040
کد COI Report: R-1194224تاریخ درج در سایت: 12 اردیبهشت 1400
View: 1,643Pages: 944
Year: 1393

Free download

جهت دریافت فایل های پیوست این Report بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیولیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

Authors

Abstract:

سرانه تولید برق و روند رو به رشد آن یکی از شاخص های مهم است که نشان دهنده پیشرفت صنعتی ، اقتصادی و افزایش رفاه کشورها است. به طریقی که افزایش ظرفیت تولید باید پاسخگوی رشد اقتصادی و صنعتی هر کشور باشد. از طرفی یکی از مهمترین اصول در توسعه پایدار طرح های صنعتی وعمرانی کشور، ظرفیت و پتانسیل پذیرش محیط از نظر دریافت آلاینده ها است به طوری که کنترل و کاهش میزان آلودگی منتشره از صنایع در هر منطقه عاملی اصلی در سلامت جامعه بشری و محیط زیست و همچنین توسعه پایدار طرح های صنعتی در آن منطقه می باشد. در صنعت برق همانند سایر صنایع، با توجه به روند روبه رشد تولید و مصرف انرژی در دو دهه گذشته و سهم عمده نیروگاه های حرارتی در این تولید باید آلودگی های گازی، آبی و جامد منتشره از نیروگاه های حرارتی در هر منطقه برآورد شده و در صورت تخطی آن از مقادیر مجاز زیست محیطی چاره ای برای آن اندیشیده شود.

Keywords:

گروه پژوهشی محیط زیست

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1194224/

پیش گفتار Report

سوخت مصرفی اکثر نیروگاه های بخاری کشور، در بیش از نیمی از سال مازوت با گوگرد 2/5 الی 3/5 درصد می باشد که در اثر احتراق حجم بالایی گاز SO2 از طریق دودکش به اتمسفر منتشر نموده و موجب ایجاد باران های اسیدی و اثرات مخرب زیست محیطی می گردد. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته صنعتی، سوخت سنگین با گوگرد حدود 3/5-2/5 % در پالایشگاه ها پس از خروج از برج تقطیر وارد واحد هیدروتریتینگ (hydrotreating) می گردد و گوگرد سوخت تا حد 1-0/5 %کاهش می یابد. از طرفی استانداردهای مجاز آلاینده های خروجی دودکش توسط سازمان های محیط زیست دنیا و کشورمان تدوین شده که صنایع را موظف به رعایت حد مجاز از طریق نصب سیستم سولفور زدا می نمایند.

بر اساس آزمایش هایی که طی پروژه '' تدوین اطلس آلودگی نیروگاه های کشور'' روی کلیه واحدهای نیروگاه های کشور در چهار فصل در سال 86 انجام گرفت انتشار گاز SO2 از دودکش اکثر واحدهای بخاری مازوت سوز از حد مجاز تعیین شده این آلاینده در کشور بالاتر بود، به گونه ای که میزان متوسط انتشار گازSO2 این نیروگاه ها ppm 1360 در شرایط استاندارد تعیین شده بود. این امر برای برخی نیروگاه ها نظیر نیروگاه شازند اراک حادتر می باشد به گونه ای که میزان غلظت SO2 در آنالیز دود دودکش این نیروگاه در سال 1387 برابر ppm 1638 و در سال 1392 در محدوده 1741ppm-1312 گزارش شده است.

حد مجاز آلاینده SO2 در خروجی دودکش نیروگاه ها در ایران برابر ppm 800 (با اکسیژن 3 %در دود) و در اتحادیه اروپا با توجه به ظرفیت نیروگاه و نوع سوخت، میزان مجاز نشر گاز SO2 برای نیروگاه های مازوت سوز بالای 300 مگاوات ترمال ( 114 مگاوات)، برابر Nm3/mg 200 و یا ppm 140 می باشد. همچنین استاندارد EPA برای SO2 با سوخت مازوت در نیروگاه های بخاری برابر kwh/g 7/10 می باشد. بنابراین انتشار آلاینده های SO2 نیروگاه های کشور بسیار بالا تر از استانداردهای اتحادیه اروپا و EPA می باشد.

این پروژه در چهار مرحله تعریف شده است که نتایج مورد انتظار به عنوان خروجی های اصلی آن به شرح زیر می باشد:

- مطالعه و بررسی روش های متفاوت سولفورزدایی از دو بعد گوگردزدایی از سوخت مازوت و سولفورزدایی از گاز دودکش و طبقه بندی سیستم های متعارف با توجه به مزایا و معایب هر سیستم (انواع تر یا خشک، دور ریز، قابل احیاء)

- بررسی فنی و اقتصادی انواع روش های گوگرد زدایی از سوخت مازوت بر اساس درصد گوگرد خروجی

- بررسی فنی، اقتصادی و امکان سنجی اجرای روش های سولفور زدایی از گاز دودکش برای نیروگاه های جدید و قدیم

- بررسی اقتصادی و تحلیل حساسیت بین دو سیستم سولفور زدایی از سوخت مازوت و سولفور زدایی از دود

بر این اساس در این گزارش تمامی روش های سولفور زدایی از سوخت و گاز دودکش مورد بررسی قرار گرفته و در انتهای گزارش روش های نامناسب حذف گردیدند.

گزارش مرحله اول توسط آقایان و خانم ها پیمان پورمقدم، زهرا دلاورمقدم، مهندس سوسن داوری و امیر سهرابی کاشانی ، تهیه و توسط خانم دکتر ساناز جعفر زاده داور محترم پروژه بررسی شده و نظارت آن توسط سازمان توسعه برق انجام می گیرد.

فهرست مطالب Report

(برای نمایش کلیک نمایید)

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support