ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقدی بر هرمنوتیک بهعنوان روشی برای فهم متون دینی و روانشناسی

Year: 1395
COI: JR_FRH-2-2_001
Language: PersianView: 36
This Paper With 23 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 23 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سعید موسی پور - Assistant Professor, PhD in Psychology, Department of Psychology and Educational Sciences, University of Arak, Arak, Iran.
سعید فخاری - Assistant Professor, PhD in Theology, Farhangian University (Campus shahid Bahonar ) Arak, Arak, Iran.

Abstract:

چکیده هرمنوتیک را هنر تفسیر متن دانستهاند و روش هرمنوتیکی میتواند روشی برای فهم و تفسیر هر متنی از جمله متون دینی و علمی باشد. در نوشته حاضر به روشهای هرمنوتیکی به لحاظ سیر تاریخی و کاربردی (هرمنوتیک متنی و فلسفی) پرداخته شده و از جهت دسترسی به ذهنیت مولف و معنای متن به دو نوع شیوه تفسیر دستوری و روانشناختی (فنی) اشاره شده است. همچنین با توصیف دیدگاه امثال شلایرماخر ، دیلتای ، هایدگر  و گادامر رویکرد هرمنوتیکی آنها نقد و بررسی شد؛ همانگونه که به نگاه امثال ویگوتسکی و آزوبل درباره رفتار و ویژگیهای انسان بهعنوان یک متن پژوهشی پرداخته شد. همچنین از مسائل مورد توجه در حوزه هرمنوتیک، تفاوت «تاویل یا تفسیر قرآن کریم» با سایر متون حتی با متن کتاب مقدس است. اندیشمندان علوم قرآنی و نیز مفسران در ساماندادن بحث تاویل قرآن کریم و روشمندکردن آن سهم بسزایی داشتهاند؛ از جمله اینکه برای تفسیر و تاویل قرآن ضوابط و معیارهایی وجود دارد تا مفسر را یاری رساند تا در ورطه تفسیر به رای نیفتد. اما میتوان گفت محدودیتهایی چون تفسیر به رای و نسبیگرایی هم در تفسیر متون دینی و هم علمی از جمله در حوزه تعلیم و تربیت و مباحث روانشناختی وجود دارد. هدف این پژوهش «نگاهی نقادانه به هرمنوتیک بهعنوان روشی برای فهم متون دینی و روانشناسی» است. به این منظور با بررسی برخی منابع و متون مرتبط با موضوع و با روش توصیفی-تحلیلی، نوشته حاضر به دنبال پاسخی برای پرسشهای زیر است: ۱- با توجه به متون روانشناسی و حوزه تعلیم و تربیت، اگر مجموعه زندگی انسان به مثابه «متنی» است با قابلیت تفسیر، این تفسیر چگونه و با چه ویژگیهایی امکانپذیر است؟ ۲- آیا از روش هرمنوتیک میتوان بهعنوان روش تحقیق و پژوهش در مطالعات دینی بهره برد؟ ۳- محدودیتها و کاستیهای روش هرمنوتیک در رویکردهای دوگانه دینی و روانشناسی کدام است؟  

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_FRH-2-2_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1198437/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
موسی پور، سعید و فخاری، سعید،1395،نقدی بر هرمنوتیک بهعنوان روشی برای فهم متون دینی و روانشناسی ،https://civilica.com/doc/1198437

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support