ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بهینه سازی نور روز ساختمان های آموزشی با استفاده از طراحی پارامتریک

Year: 1399
COI: AUGES03_031
Language: PersianView: 215
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نیلوفر مدبری - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، دانشگاه حکیم سبزواری
حسن استاجی - استادیار گروه معماری، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه حکیم سبزواری، سبزوار، ایران
بهرام سیاوش پور - استادیار گروه معماری، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه حکیم سبزواری، سبزوار، ایران

Abstract:

نور روز، به عنوان اولین استفاده از انرژی خورشید، بخش جدایی ناپذیری در روند طراحی ساختمان است و تلاش می شود که با بهره گیری مناسب و بدون ایجاد خیرگی، برای روشنایی فضای داخلی ساختمان، به خصوص در ساختمان های اداری و آموزشی که ساعت استفاده از نور روز با ساعت اشغال فضا هم زمان است، فراهم گردد. با این حال مقدار بیش از حد نور روز، سبب ایجاد خیرگی و افزایش بار سرمایش می شود. علاوه به این استفاده از روشنایی مصنوعی در ساختمان افزایش هزینه قابل توجهی را در برداشته است، طراحی مناسب سیستم کنترل همانند کرکره، برای دستیابی به تعادل میان ورود نور روزو مصرف انرژی لازم است. یکی از وظایف اصلی پوسته و نمای ساختمان تنظیم و تعدیل نور است، کنترل نور مطلوب از نظر کاهش خیرگی نوری، درخشندگی و تامین آسایش بصری برای ساکنان حائز اهمیت است. دراین مطالعه، سه فضای اداری در راستای بهینه سازی بعد از اجرا بررسی شدند که این منظور با شبیه سازی گزینه های مختلف در نرم افزار، منجر به انتخاب طراحی ساختار بهینه جهت دریافت نور ورودی برای هر یک از فضاها شد. نتیجه حاصل از این پژوهش به نوعی بیانگر تاثیر عوامل تاثیر گذار از جمله نوع سایه بان ها در تعدیل نور و کیفیت فضای داخلی متناسب با جهت گیری هر فضا خواهد بود. توزیع مناسب نور در ساختمان، تاثیر ضریب انعکاس و ابعاد روزنه های نورگیر و وضعیت قرارگیری آن در ضریب روشنایی، جلوگیری از خیرگی در فضاهای داخلی در چهار جبهه ساختمان در این پژوهش مورد بررسی قرار خواهد گرفت. استفاده از نتایج ارائه شده در این پژوهش می تواند در بهبود طراحی و معماری از لحاظ میزان نور رسیده به ساختمان، جلوگیری از خیرگی حاصل از ورود نامتناسب نور به داخل فضاها، کنتراست نامناسب و آشفتگی نوری موثر باشد و منجر به ایجاد شرایط مطلوب روشنایی در یک محیط آموزشی و کاهش مصرف انرژی گردد.

Keywords:

نور روز، ساختمان های آموزشی، بهینه سازی، پارامتریک

Paper COI Code

This Paper COI Code is AUGES03_031. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1214717/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مدبری، نیلوفر و استاجی، حسن و سیاوش پور، بهرام،1399،بهینه سازی نور روز ساختمان های آموزشی با استفاده از طراحی پارامتریک،Third International Conference on New Ideas in Architecture, Urban Planning, Geography and Sustainable Environment،Mashhad،https://civilica.com/doc/1214717

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 4,084
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support