ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی قدمت و معماری مسجد جامع( سرخ) شهرستان مهاباد

Year: 1395
Publish place:
COI: ICORESD01_063
Language: PersianView: 29
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

منوچهر اسکندرزاده - دانشجوی دکترای باستانشناسی دانشگاه آتاتورک ترکیه.
رضا زمانی - دانشجوی کارشناسی معماری دانشگاه آزاد میاندوآب

Abstract:

مساجد در ابعاد گوناگون چون بعد اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، آموزشی به پیشرفت جامعه اسلامی یاری رسانده و در نتیجه باعث رشد تمدن نو بنیان اسلام شده است اصول معنوی حاکم بر معماری سنتی ایران، ریشه های عمیق در فرهنگ و اندیشه های این مرزبوم را داراست. پژوهش حاضر به بررسی قدمت و معماری مسجد جامع شهرستان مهاباد واقع در آذربایجان غربی پرداخته است. با توجه به آثار بر جای مانده از این مسجد قدمت آن مربوط به سالهای ۱۰۸۹ ه.ق می باشد. طبق کتیبه موجود بر سر در شمالی مسجد، موید آن است که این بنا به دستور حکمران مهاباد بداق السلطان ساخته شده و در دوره شاه سلیمان صفوی تکمیل گردیده است؛ ساختار کلی مسجد همانند بسیاری از بناهای مناطق آذربایجان از سطح کد ارتفاعی پایین تری برخوردار بوده، علی الخصوص با احداث ساختمانهای بلندی که جدیدا در اطراف مسجد ساخته شده، بنا را پایین تر از ساختمانهای مجاور نشان میدهد، از ویژگیهای شاخص بنا در ساختار معماری آن از ۱۸ گنبد آجری نیمکره و ۱۰ ستون سنگی استفاده شده است، بر خلاف بیشتر مساجد، این مسجد و حجرات اطراف آن، تزئین نشده و سادگی خاصی دارند.نتایج تحقیق حاکی از آن است که سبک استفاده شده برای ساختمان این مسجد از نوع سبک اصفهانی بوده، و از نظر پی بنا و معماری بیشتر، شبیه مسجد تسوج در آذربایجان شرقی است. از دیگر موارد مهم معماری این مسجد توازن شکل گنبد و شبستان آن می باشد که باعث شده پس از گذشت ۳۳۸ سال از زمان ساخت آن همچنان سالم باقی بماند.

Keywords:

معماری، مسجد، گنبد، آذربایجان، مسجد جامع مهاباد.

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICORESD01_063. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1222451/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اسکندرزاده، منوچهر و زمانی، رضا،1395،بررسی قدمت و معماری مسجد جامع( سرخ) شهرستان مهاباد،اولین همایش بین المللی بازاندیشی توسعه پایدار،Tabriz،،،https://civilica.com/doc/1222451

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support