ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش رسانه های جمعی در هنگام وقوع بلایای طبیعی در شهرستان دهگلان از نظر جامعه محلی

Year: 1400
COI: HAMYARCONF10_028
Language: PersianView: 102
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فاطمه تیلکوی - دانش آموخته ارشد رشته آمایش سرزمین، دانشگاه تبریز
ابوالقاسم تقی زاده فانید - استادیار گروه برنامه ریزی روستایی، دانشگاه تبریز

Abstract:

امروزه بلایای طبیعی بیش از پیش جوامع انسانی را تهدید میکنند که در صورت نداشتن آگاهی و آمادگی، صدمه های جبران ناپذیری بر زندگی انسانها، اعم از حوزه های سکونتی و دیگر ابعاد اقتصادی، اجتماعی، نهادی و کالبدی-محیطی دارد. در نتیجه جوامع برای کاهش اثر بلایای طبیعی رویکردهای متنوعی را در پیش می گیرند. یکی از این رویکردها نقش رسانه ها به عنوان یکی از ابزارهای مهم عصر حاضر در اطلاع رسانی به مردم و کمک به آنها در هنگام وقوع بلایای طبیعی و در مواقع بحران و شرایط اضطراری جهت آموزش، پیشگیری و کمک رسانی به موقع به مردم و جوامع می باشد. با توجه به نقش گسترده رسانه ها در ابعاد مختلف زندگی بشر و رشد هر چه بیشتر استفاده از آن بخصوص رسانه های جمعی در زندگی بشر باید نقش این رسانه ها را در هنگام وقوع بلایای طبیعی و کمک به جوامع شناسایی و معرفی کنیم . پژوهشهای متعدد در جهان نشان داده است که رسانه ها در مدیریت بلایای طبیعی در مدیریت و شناسایی بحرانها موثر بوده اند و میتوان از آنها به بهترین شیوه بهره برد. پژوهش حاضر به بررسی نقش رسانه های جمعی در شهرستان دهگلان در هنگام وقوع بلایای طبیعی پرداخته است. تحقیق حاضر از نظر نوع تحقیق کاربردی و از نظر روش توصیفی - تحلیلی و پیمایشی است. برای گردآوری اطلاعات میدانی از ابزار پرسشنامه خانوار و برای انجام تجزیه و تحلیل از روشهای آماری تی (t) تست تک نمونه ای استفاده شده است. یافته های تحقیق بیانگر آن است که از نظر جامعه محلی (مردم پاسخ دهنده) رسانه ها نقش مهمی در کاهش احتمالی خسارات ناشی از بلایای طبیعی دارند. همچنین با توجه به نتایج آزمون مشخص شد که به ترتیب رسانه هایی مانند: شبکه های اجتماعی- تلویزیون- اینترنت- رادیو و روزنامه بیشترین نقش نقش و سهم را در اطلاع رسانی به مردم در هنگام وقوع بلایای طبیعی در شهرستان دارند که سطح معناداری به دست آمده هم این اثرات را تایید میکنند.

Keywords:

رسانه ی جمعی، بلایای طبیعی، شهرستان دهگلان

Paper COI Code

This Paper COI Code is HAMYARCONF10_028. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1232660/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
تیلکوی، فاطمه و تقی زاده فانید، ابوالقاسم،1400،نقش رسانه های جمعی در هنگام وقوع بلایای طبیعی در شهرستان دهگلان از نظر جامعه محلی،10th National Conference on Geography and Environment،Shirvan،https://civilica.com/doc/1232660

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 20,227
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support