Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی پلی مورفیسم ژنومی تریکوفیتون روبروم (Trichophyton rubrum) جداشده از منابع بالینی کراتینیزه با روش RAPD_PCR

مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، دوره: 29، شماره: 1
Year: 1400
COI: JR_SHIMU-29-1_005
Language: PersianView: 138
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کیومرث امینی - Dept of Microbiology, Faculty of Basic Sciences, Saveh Branch, Islamic Azad University, Saveh, Iran
شیما چهرئئ - Dept of Microbiology, Faculty of Basic Sciences, Arak Branch, Islamic Azad University, Arak, Iran
پریسا مالک ابادی - Dept of Microbiology, Faculty of Basic Sciences, Arak Branch, Islamic Azad University, Arak, Iran

Abstract:

مقدمه: درماتوفیتوزیس عارضه قارچی بافت های کراتینیزه پوست، مو و ناخن است که درنتیجه استقرار درماتوفیت در نسوج روی می دهد. اقدام به تایپینگ و افتراق زیرگونه ها و مطالعه ارتباط احتمالی گونه های خاص با اشکال بالینی جدایه تریکوفیتون، با استفاده از روش RAPD-PCR، با کمک پرایمرهای تصادفی است که ابزار سودمندی برای تیپ بندی و تمایز گونه های قارچی به شمار می رود. هدف از این پژوهش، بررسی پلی مورفیسم ژنومی تریکوفیتون روبروم جداشده از منابع کراتینیزه با روش RAPD_PCR است. مواد و روش ها: در این مطالعه، ۶۰ نمونه درماتوفیتوزیس از بیماران پوستی در سنین ۱۲ تا ۴۵ سال، از بیمارستان خاتم الانبیا استان تهران و بیمارستان قدس استان مرکزی جداسازی شدند. نمونه ها در محیط سابورو دکستروز آگار یا محیط میکروبیوتیک آگار تلقیح گردیدند. درمجموع، ۳۰ نمونه مثبت (+) به دست آمد. برای استخراج DNA تریکوفیتون روبروم، از کیت اختصاصی استفاده شد. آزمون PCR با استفاده از پرایمرهای اختصاصی صورت گرفت و از روش RAPD_ PCRبرای بررسی ژنومی آن ها استفاده گردید. بررسی پلی مورفیسم ژنوم، شاخص ژنتیکی ارزشمندی در ارزیابی ساختار ژنوم تریکوفیتون روبروم است. یافته های پژوهش: از غربالگری نمونه های بالینی آزمایشگاه که بر اساس ویژگی های مورفولوژیک، میکروسکوپی و تست های بیوشیمیایی تعیین هویت شدند، درمجموع ۳۰ جدایه تریکوفیتون روبروم جدا گردید. این سویه ها در ۹ گروه مجزا دسته بندی شد که هرکدام از سویه ها صفات فنوتیپی و ژنوتیپی مشترک دارند. در میان کلاسترهای مشخص شده، بیشترین فراوانی مربوط به کلاستر ۹ است که ۱۲ ایزوله با ویژگی های خویشاوندی مشترک را در برمی گیرد.  بحث و نتیجه گیری: بررسی پلی مورفیسم ژنومی تریکوفیتون روبروم جداشده از نمونه های درماتوفیتی افراد مبتلا به درماتوفیتوزیس در منطقه جغرافیایی تهران، با تکنیک RAPD_ PCR ، به وسیله پرایمر اختصاصی پرداخته شد که در این مطالعه، بعد مسافت و متغیر گروه سنی تاثیر بسزایی داشتند. تنوع ژنتیکی می تواند در انتقال و بیماری زایی تریکوفیتون روبروم نقش ویژه ای داشته باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SHIMU-29-1_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1240671/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
امینی، کیومرث و چهرئئ، شیما و مالک ابادی، پریسا،1400،بررسی پلی مورفیسم ژنومی تریکوفیتون روبروم (Trichophyton rubrum) جداشده از منابع بالینی کراتینیزه با روش RAPD_PCR،https://civilica.com/doc/1240671

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ۱.Komoto TT, Bitencourt TA, Silva G, Beleboni RO, Marins M, ...
  • Liu ZL. Molecular mechanisms of yeast tolerance and in situ ...
  • ۹.Landis JR, Koch GG. The measurement of observer agreement for ...
  • ۱۰.Mahon CR, Lehman DC, Manuselis G. Textbook of diagnostic microbiology. ...
  • ۱۱.Paiao FG, Segato F, Cursino JR, Peres NT, Martinezrossi NM. ...
  • ۱۴.Mehlig L, Garve C, Ritschel A, Zeiler A, Brabetz W, ...
  • ۲۰.Pande S, Siddique K, Kishore G, Bayaa B, Gaur P, ...
  • ۲۳.Hryncewicz G, Lamber M. Intercultural difference in the formation of ...
  • ۲۴.Alipour M, Mozafari N. Terbinafine susceptibility and genotypic heterogeneity in ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 4,578
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support