ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

انتخاب مناسب ترین روش محاسبه تبخیر و تعرق مرجع برای حوضه آبریز قلعه چای

Year: 1400
COI: NCIID05_103
Language: PersianView: 121
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی جوادی - دکتری علوم و مهندسی آب،گروه حفاظت و بهره برداری از آبهای سطحی شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی
غلامرضا فانی - کارشناسی ارشد آبیاری و زهکشی، گروه حفاظت و بهره برداری از آبهای سطحی شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی
محمدرضا محمدی - کارشناسی ارشد خاک و پی، گروه حفاظت و بهره برداری از آبهای سطحی شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی
حبیب صیادی - دکتری علوم و مهندسی آب، گروه حفاظت و بهره برداری از آبهای سطحی شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی

Abstract:

تبخیر و تعرق مرجع مهمترین فرایند در چرخه هیدرولوژی است که برآورد صحیح آن در برنامه ریزی و مدیریت منابع آب و دستیابی به توسعه پایدار نقش بسزایی دارد. در این راستا روشهای متعددی برای تخمین تبخیر و تعرق مرجع ارائه شده است. انتخاب روش مناسب برآورد، یکی از مشکلات تصمیم گیری راجع به این موضوع است.در این پژوهش برای انتخاب مناسب ترین روش محاسبه تبخیر و تعرق مرجع حوضه قلعه چای به مقایسه عملکرد شش معادله پنمن-مانتیث-فائو، هارگریوز، هارگریوز-سامانی، جسن هیز اصلاح شده، بلانی کریدل و پریستلی تیلور پرداخته شد. برای شناسایی بهترین معادله تبخیر و تعرق مرجع، میزان تطابق بین مقادیر اندازه گیری شده از تشتک تبخیر و برآورد شده به روش های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. عملکرد معادلات تبخیر و تعرق مرجع با آماره های ضریب تبیین (R۲) و ضریب کارایی مدل (Nash) مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج این پژوهش نشان داد که معادله پنمن-مانتیث-فائو R۲=۰.۹۱) و (Nash=۰.۷۸و بلانی کریدل R۲=۰.۹۶) و (Nash=۰.۱۸ به ترتیب بیشترین و کمترین دقت را در برآورد تبخیر و تعرق مرجع داشتند. نتایج این پژوهش نشان داد که در صورت کمبود آمار موردنیاز برای به کارگیری در معادله پنمن-مانتیث-فائو، میتوان از معادله نسبتا ساده تر هارگریوز- سامانی با دقت مناسب برای برآورد تبخیر و تعرق مرجع در حوضه استفاده کرد.

Keywords:

پنمن-مانتیث-فائو , تبخیر و تعرق مرجع , حوضه آبریز قلعه چای , هارگریوز- سامانی.

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCIID05_103. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1250831/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
جوادی، علی و فانی، غلامرضا و محمدی، محمدرضا و صیادی، حبیب،1400،انتخاب مناسب ترین روش محاسبه تبخیر و تعرق مرجع برای حوضه آبریز قلعه چای،Fifth National Congress of Irrigation and Drainage of Iran،Birjand،https://civilica.com/doc/1250831

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support