ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی کاربرد نمودارهای چاه پیمایی خواص پتروفیزیکی سازند آسماری در یکی از چاه های یکی از میادین نفتی جنوب غرب کشور

Year: 1400
COI: OGPCONF07_111
Language: PersianView: 117
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدمحمدحسن موسوی فرد - دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز ، تهران
ناصر عبادتی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز ، تهران
حامد رضوی نسب - دانشگاه آزاد اسلامی واحد آبادان، آبادان

Abstract:

میدان نفتی مارون در ۴۰ کیلومتری جنوب شرق اهواز واقع شده است و سازند آسماری به عنوان سنگ مخزن اصلی نفت با بیشترینپتانسیل هیدروکربوری در میدان نفتی مورد مطالعه شناخته شده است. بررسی خواص مخزنی و پتروفیزیکی به روش غیر مستقیم ازطریق پردازش و تفسیر کمی و کیفی داده های نمودارهای ژئوالکتریکی (نمودارهای چاه پیمایی) امکان پذیر می باشد. پژوهش حاضر با هدفاصلی مطالعه دقیق پارامترهای پتروفیزیکی به منظور تعیین بازه های تولیدی دوحلقه چاه میدان نفتی مارون که داده های نمودارهای چاه-پیمایی داشته اند صورت گرفته است. در این پژوهش برای پردازش داده ها و تفسیر پتروفیزیکی و انطباق زمین شناسی از نرم افزار ژئولاگاستفاده شده است و با مدل سازی پتروفیزیکی و تفسیر آنها به تعیین نوع سنگ شناسی، محاسبه حجم شیل، تخلخل، اشباع شدگی آبپرداخته شده است و در نهایت زون بندی و کیفیت مخزنی آن مورد تحلیل قرار گرفت. یافته های این پژوهش نشان می دهد، سنگ شناسیسازند آسماری براساس ترسیم نمودارهای متقاطع و تفسیر نگارهای چاه پیمایی و همچنین داده های زمین شناسی، آهک، آهکدولومیتی، دولومیت، ماسه سنگ و مقادیر متفاوتی شیل تشکیل شده است به نحوی که بر گسترش پارامترهای پتروفیزیکی از جملهتخلخل و درصد اشباع سیال تاثیرگذاشته و باعث تفکیک توالی آسماری در مجموع به ده لایه و زیرلایه شده است، که براساس مطالعهحاضر به ترتیب لایه های ۱و ۲۰ و ۳۰ (زون های بالایی) بهترین کیفیت مخزنی را دارند. این سازند در بخش های پایینی خود به دلیلتخلخل ضعیف و اشباع آب بالا فاقد پتانسیل مخزنی است و بنابراین در تدوین طرح توسعه میدان، به منظور کاهش زمان حفاری، هزینه هاو ریسک عملیات حفاری، تکمیل و تولید، می تواند از برنامه ریزی برای ادامه حفاری خارج شود. این مهم از نتایج کاربردی پژوهش حاضر می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is OGPCONF07_111. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1257432/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
موسوی فرد، سیدمحمدحسن و عبادتی، ناصر و رضوی نسب، حامد،1400،بررسی کاربرد نمودارهای چاه پیمایی خواص پتروفیزیکی سازند آسماری در یکی از چاه های یکی از میادین نفتی جنوب غرب کشور،The 7th International Conference on Chemical and Petroleum Engineering،Tehran،https://civilica.com/doc/1257432

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 15,048
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support