ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل فقهی- حقوقی مستندات اصل لزوم قراردادها

Year: 1400
COI: JR_PAYA-3-29_014
Language: PersianView: 22
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی امامی جونقانی - دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

Abstract:

در قانون مدنی لزوم و جواز بیشتر عقود معین مورد تصریح قرار گرفته است اما در برخی از عقود با سکوت قانونگذار مواجه هستیم که موجب شک و تردید در لزوم و یا جواز آنهاست. در این موارد پرسش این است که آیا اصل بر لز.م عقود است یا اصل بر جواز آن هاست؟ مشهور فقها و حقوقدانان معتقدند که اصل بر لزوم قرارداد است؛ به این معنا که هیچ یک ز طرفین قرارداد بدون رضایت طرف دیگر، نمی تواند عقد را برهم بزند. بنابراین به یاری این اصل ثابت می شود که حکم وضعی لزوم در قراردادها جاری می شود مگر آنکه دلیلی خاص حکم وضعی جواز را برای عقدی ثابت نماید. فقیهان امامیه برای اثبات این اصل به ادله ای چون آیات مبارکه قرآن کریم، روایات، سیره و روش عقلا ئ اصل عملی استصحاب استناد نموده اند؛ همچنین بر طبق نظر مشهور حقوقدانان، در ماده ۲۱۹ قانون مدنی نسبت به کلیه قراردادها و در ماده ۴۵۷ نسبت به قرارداد بیع حکم به لزوم گردیده است. اما در برخی نیز در حاکمیت اصل لزوم تردید کرده اند. بنابراین در این پژوهش بر آنیم تا ادله ای که فقها و حقوقدانان در اثبات این اصل ارائه کرده اند را مورد بررسی عمیق تری قرار دهیم و در نهایت در خصوص آن داوری نماییم و به این پرسش پاسخ دهیم که در موارد سکوت قانون در مورد لزوم و جواز عقود، آیا می توان به اصل لزوم تمسک جست یا خیر.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_PAYA-3-29_014. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1273423/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
امامی جونقانی، علی،1400،تحلیل فقهی- حقوقی مستندات اصل لزوم قراردادها،https://civilica.com/doc/1273423

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 461
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support