ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پرورش بز در مناطق محروم روستایی و عشایری راهکاری اساسی در دستیابی به اقتصاد مقاومتی و امرار معاش پایدار (با تاکید بر شهرستان خاش و نواحی مرزی جنوب شرق کشور)

Year: 1400
COI: ICSDA05_017
Language: PersianView: 101
This Paper With 33 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 33 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرهود گل محمدی - استادیار و عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند

Abstract:

برگزاری دوره های آموزش ترویجی مناسب برای روستاییان و بویژه عشایر در مناطق محروم به عنوان تولید کنندگان اصلی دام های سبک و بویژه بز در ایران از امور بسیار ضروری میباشد. از ارکان اساسی در دستیابی به اقتصاد مقاومتی بهره برداری بهینه از امکانات موجود و محلی در راستای برآورده نمودن نیازهای جوامع بومی می باشد. با نگاهی به وضعیت مناطق روستایی و عشایری ایران از گذشته های دور و باستانی تا اکنون همیشه به موجودی مقاوم و پر از منفعت های گوناگون به نام بز مواجه می شویم که با استفاده از حداقل امکانات و ضعیف ترین مراتع همواره توانسته است بزرگترین خدمات را جهت امرار معاش مردم ایران داشته باشد. اسناد و مدارک و سنگ نگاره های موجود همگی نشان می دهند که بز اولین بار در کوهپایه های زاگرس بویژه در منطقه گنج دره کرمانشاه در ده هزار سال قبل از میلاد توسط جوامع محلی اهلی شده اند. در واقع گرچه این حیوان در بازار ایران کمتر از گوسفند ارزش دارد در تمامی نواحی که از دامداری امرار معاش میکنند به دلیل گستره محصولاتش و آسانی نگهداری بسیار مورد توجه است. بزها چیزهایی را می خورند که گوسفند نمیتواند بخورد بدین ترتیب برای فقرا در ایران و بسیاری دیگر از مناطق خشک مانند آفریقا، بز نقش۵ گاو و گوسفند را تواما ایفا می کند. در این راستا نویسنده با توجه به مشاهدات و تجارب میدانی که در دو ده ه گذشته در این زمینه داشته است و همین طور چاپ دو کتاب و مقاله انگلیسی در ۲۰۲۰ در زمینه پرورش بز در مناطق روستایی و عشایری ایران به بیان اهمیت این مقوله در دستیابی به اقتصاد مقاومتی و امرار معاش پایدار این جوامع بومی و محلی در مناطق محروم می پردازد. در این راستا توجه بیشتر و اصولی به برنامه های اصلاح نژاد دام بز و معرفی گونه های برتر ایرانی و گاها خارجی مناسب و برتر در مناطق مستعد (همچون واردات بزهای شیری از کشور اسپانیا با هواپیمای باری به منطقه بسیار محروم قلعه گنج در جنوب استان کرمان در ۱۳۹۶ که در توسعه این منطقه محروم بسیار موفق بوده است) پیشنهاد می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICSDA05_017. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1275618/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
گل محمدی، فرهود،1400،پرورش بز در مناطق محروم روستایی و عشایری راهکاری اساسی در دستیابی به اقتصاد مقاومتی و امرار معاش پایدار (با تاکید بر شهرستان خاش و نواحی مرزی جنوب شرق کشور)،5th International Congress of Developing Agriculture, Natural Resources, Environment and Tourism of Iran،Tabriz،https://civilica.com/doc/1275618

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 2,690
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support