Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی اثر آفت کش استامی پراید (موسپیلان) در کنترل پسیل زبان گنجشک در بوستان قائم منطقه ۱۸ تهران

پنجمین کنگره بین المللی توسعه کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و گردشگری ایران
Year: 1400
COI: ICSDA05_750
Language: PersianView: 106
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرشته آکی - مجری طرح، کارشناس مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره اداره فضای سبز منطقه ۱۸ تهران،
نادیا انتخاب - راهنمای طرح ، مسئول مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره اداره فضای سبز منطقه ۱۸ تهران،

Abstract:

پسیل یکی از آفات مهم درختان زیتون و زبان گنجشک در فضای سبز شهری می باشد. دو گونه پسیل از جنس Psyllopsis به درختان زبان گنجشک خسارت می زنند، یکی از گونه ها Psyllopsis fraxini می باشد که تک میزبانه بوده و فقط روی درخت زبان گنجشک فعالیت دارد. گونه دوم Psyllopsis fraxincola می باشد که معمولا این دو گونه روی درخت زبان گنجشک تواما فعالیت دارند و برگ ها و جوانه های این درخت را به شدت مورد حمله قرار می دهند.از طرفی بمنظور حفاظت از محیط زیست و سلامت انسان و حیوانات، استفاده از آفتکش های گیاهی و شیمیایی کم خطر مورد توجه قرارگرفته است. استامی پراید با نام تجاری موسپیلان (Mospilan SP۲۰%) حشره کش سیستمیک و نفوذی با فعالیت و تاثیر تماسی گوارشی بوده که برای مبارزه با آفات مکنده و لاروها فرموله می شود. این آفت کش سمیت کمی برای پستانداران داشته و در مقابل نور خورشید به سرعت تجزیه شده می گردد. در این پژوهش، تاثیر آفتکش استامی پراید بر روی آفت پسیل زبان گنجشک در بوستان قائم منطقه ۱۸ تهران، مورد بررسی قرارگرفته است. این آزمایش، در قالب طرح کاملا تصادفی چندمشاهده ای با ۳ تیمار و ۳ تکرار طراحی شد به طوری که هر تکرار شامل یک درخت و تیمارها شامل استامی پراید ۰/۱۵ میلی لیتر بر لیتر، ۰/۲۵ میلی لیتر بر لیتر و ۰ میلی لیتر بر لیتر (آب ) به عنوان شاهد در نظر گرفته شد. پس از نمونه برداری از برگ های درختان زبان گنجشک مورد آزمایش، در سه نوبت ۳)، ۵ و ۷ روز پس از تیمار)، شمارش تعداد پوره های پسیل با استفاده از بینوکولار انجام و داده ها با استفاده از نرم افزار SAS آنالیز و مقایسات میانگین با آزمون دانکن انجام شد. نتایج تجزیه واریانس داده ها نشان داد که بین تیمارها در هر سه نوبت نمونه برداری اختلاف معنی دار ( پس از گذشت ۳ روز در سطح ۵ درصد و پس از گذشت ۵ و ۷ روز در سطح ۱ درصد) وجود دارد. بیشترین کاهش در تعداد پوره های پسیل زبان گنجشک در درختان تیمار شده با دوز ۰/۲۵ میلی لیتر بر لیتر استامی پراید بوده که پس از گذشت ۵ روز از اعمال تیمار، جمعیت پوره های آفت را در حدود %۸۵ کاهش داده است. بنابراین توصیه می شود جهت حصول نتیجه مطلوب از بکار بردن آفت کش استامی پراید در مبارزه با آفت پسیل زبان گنجشک، از دوز ۰/۲۵ میلی لیتر بر لیتر استفاده شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICSDA05_750. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1276337/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
آکی، فرشته و انتخاب، نادیا،1400،بررسی اثر آفت کش استامی پراید (موسپیلان) در کنترل پسیل زبان گنجشک در بوستان قائم منطقه ۱۸ تهران،5th International Congress of Developing Agriculture, Natural Resources, Environment and Tourism of Iran،Tabriz،https://civilica.com/doc/1276337

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support