Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

برآورد ضریب رسوبدهی در حوزه آ بخیز شفارود گیلان

پژوهشنامه مدیریت حوزه آبخیز، دوره: 2، شماره: 4
Year: 1390
COI: JR_JWMR-2-4_007
Language: PersianView: 20
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

تاثیر عملکرد هریک ازاجزاء تشکیل دهنده یک حوزه آبخیز را می توان در شدت فرسایش و رسوب تولید شده از آن مشاهده نمود و مورد ارزیابی قرارداد. معمولا در هر حوزه مقدار فرسایش بیش از مقدار رسوب است و علت آن نیز ترسیب مواد فرسایش یافته در سطح حوزه براثر وجود تله های طبیعی رسوبی می باشد. لذا لازم است رابطه موجود بین ضریب رسوب دهی وپارامترهای فیزیکی هر حوزه تعیین و با آگاهی از مقدار آن برنامه ریزی های لازم و سیاست های مدیریتی را به مرحله اجرا در آورد. بنابر این با شناخت عوامل موثر در ضریب رسوبدهی حوزه ها می توان استراتژی کنترل رسوب را با دقت بیشتری تدوین نمود. در این تحقیق جهت مشخص نمودن ضریب رسوبدهی، حوزه شفارود با استفاده از نقشه ۵۰۰۰۰ :۱ توپوگرافی به شش حوزه تقسیم شد و میزان فرسایش و کلاس رسوبدهی حوزه براساس مدل MPSIAC محاسبه گردید. بر طبق روش فوق مقدار رسوبدهی سالانه ۵۰/۸۵۵ مترمکعب در کیلومتر مربع برآورد گردید. همچنین حجم رسوبات ورودی به سد از کل حوزه در حدود ۱۶/. میلیون مترمکعب در سال است. در حوزه شفارود برای محاسبه گل آلودگی با استفاده از مقدار رسوب ویژه۳/۵۵۶ تن در سال در کیلومتر مربع و مقدار دبی ویژه ۳/۲۹۶ لیتر درثانیه در کیلومتر مربع استفاده شده که مقدار این ضریب برابر ۰۶/۰ کیلوگرم در مترمکعب بدست آمد است. نتایج بدست آمده نشان میدهد که مساحت با ضریب رسوبدهی رابطه معکوس دارد (۹۸/۰=r). در صورتی که همبستگی شیب با ضریب فرسایش رابطه مستقیم داشته است (۸۶/۰=r) و همچنین همبستگی زمان تمرکز نیز رابطه معکوس دارد. مقدار متوسط ضریب رسوبدهی در منطقه فوق ۷۷ درصد می باشد روش انجام گرفته با روش های دیگر برآورد فرسایش نیز مقایسه و واسنجی شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWMR-2-4_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1284481/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قدرتی، علیرضا و نظامی، محمد طاهر،1390،برآورد ضریب رسوبدهی در حوزه آ بخیز شفارود گیلان،https://civilica.com/doc/1284481

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support