Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شیوع انگل های روده ای در معلولین ذهنی- جسمی ساکن در مرکز نگهداری شبانه روزی بهزیستی شهرستان تفت

Year: 1394
COI: JR_TBS-14-1_006
Language: PersianView: 46
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدحسین انوری - Shahid Sadoughi University of Medical Sciences, Yazd, Iran.
علی فتاحی بافقی - Shahid Sadoughi University of Medical Sciences, Yazd, Iran.
عباسعلی جعفری - Shahid Sadoughi University of Medical Sciences, Yazd, Iran.
مهین غفورزاده - Shahid Sadoughi University of Medical Sciences, Yazd, Iran.

Abstract:

چکیده مقدمه: شیوع عفونت های انگلی در بسیاری از کشورها بخصوص در کشورهای درحال توسعه به عنوان یک معضل بهداشتی مطرح بوده و بیماریهای انگلی روده ای تاثیر نامطلوبی روی کیفیت زندگی مردم دارند. معلولین ذهنی- جسمی که در موسسات شبانه روزی نگهداری می شوند به دلایل متعددی ازجمله تماس نزدیک با یکدیگر، عدم امکان مراقبت از خود در سطح قابل قبول و نیز عدم رعایت موازین بهداشت فردی در معرض خطر ابتلا به این عفونتها می باشند. هدف از این مطالعه تعیین میزان شیوع انگل های روده ای در جامعه ناتوانان ذهنی مرکز الزهرا شهرستان تفت می باشد. روش بررسی: این مطالعه از نوع توصیفی- مقطعی و به روش نمونه گیری در دسترس بر روی ۱۲۹ نفر از ناتوانان ذهنی تحت پوشش مرکز بهزیستی شهرستان تفت در تابستان ۱۳۹۳ انجام شد. از هر فرد نمونه مدفوع صبحگاهی تهیه و با روش های لام مستقیم، روش تغلیظی فرمالین- اتر و رنگ آمیزی ذیل نلسون اصلاح شده جهت بررسی انگل های روده ای مورد آزمایش میکروسکوپی قرار گرفت. داده ها با استفاده از بسته نرم افزاری SPSS و با آزمون کای اسکوئر مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند. یافته ها: بر اساس یافته های بدست آمده در این مطالعه از ۱۲۹ معلول مورد مطالعه در این بررسی، ۱/۴۸ % پسر و بقیه دختر بودند. در این مطالعه در مجموع ۵۵ مورد (۶/۴۲%) حداقل به یکی از انگلهای روده ای آلوده بودند. میزان آلودگی به انگلهای روده ای به شرح زیر بودند: کیلوماستیکس مسنیلی ۸ مورد( ۲/۶% )، کیست ژیاردیا لامبلیا ۱۷ مورد(۲/۱۳% )، کیست انتاموبا کلی ۲۲ مورد (۱۷%)، بلاستوسیستیس هومینیس ۴ مورد (۱/۳% )، یداموبا بوتچلی ۳ مورد(۳/۲% ) و اندولیماکس نانا ۱ مورد(۸/۰% ). آزمون ۲χ نشان داد که توزیع انواع آلودگی های انگلی با متغیر جنس رابطه آماری معنی داری ندارد(۰۵/۰ p>). نتیجه گیری: نتایج این تحقیق نشان داد که میزان آلودگی به تک یاخته های روده ای به ویژه برخی گونه های بیماریزا بالاتر از حد انتظار می باشد. تلاش بیشتر برای بهبود و ارتقاء سطح بهداشت و تشخیص به موقع و درمان افراد آلوده می تواند انتقال این عفونتها را در بین جمعیت عقب مانده های ذهنی محدود نماید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_TBS-14-1_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1344274/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
انوری، محمدحسین و فتاحی بافقی، علی و جعفری، عباسعلی و غفورزاده، مهین،1394،شیوع انگل های روده ای در معلولین ذهنی- جسمی ساکن در مرکز نگهداری شبانه روزی بهزیستی شهرستان تفت،https://civilica.com/doc/1344274

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 3,484
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support