Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارائه الگوی هویت مبنا جهت تفکیک زمین در مقیاس واحد همسایگی در فرایند توسعه تدریجی مبتنی بر کدهای زایشی (مورد پژوهی: روستای سنگده، منطقه دودانگه، مازندران)

Year: 1401
COI: JR_SAUD-10-1_005
Language: PersianView: 56
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

هادی پندار
سیده سحر سیدپور - کارشناس ارشد طراحی شهری، دانشگاه هنر، تهران

Abstract:

شکل گیری تدریجی واحدهای همسایگی در برخی از روستاهای شمال ایران که متاثر از هویت بومی برآمده از نظام پیوسته کار و زندگی در این مناطق بوده، طی سال های اخیر با ساخت وساز روزافزون شهرنشینان در این مناطق، تبدیل به ویلا سازی های بی هویت شده است. زیرا از مراحل اولیه تفکیک، الگوهای با هویت موجود نادیده گرفته­ شده و در پی تفکیک های پرسود و ساخت مطابق باسلیقه بازار فروش درآمده است. مطالعه حاضر در پی تدوین فرایندی است که امکان توسعه تدریجی بلوک های مسکونی واجد هویت های اجتماعی- مکانی را در قالب مفهوم واحد همسایگی و با استفاده از فرایند مبتنی برکدهای زایشی فراهم نماید. پژوهش به روش استدلال منطقی انجام شده است که با گونه ای از همسان انگاری که در سنت پژوهشی استدلال منطقی جای می گیرد و با روش های  همسان انگاری مانند مقوله بندی (چندوجهی) و بسط مفاهیم همراه شده است. بستر مطالعات میدانی روستای کوهپایه ای سنگده در منطقه دودانگه استان مازندران است که به دلیل ویژگی­های هویتی ویژه ریخت­شناختی و تغییر آن طی سالیان اخیر به دلیل الگوهای نامناسب تفکیک و ساخت مورد بررسی قرارگرفته است. نتایج پژوهش حاکی از آن است که مداخلات کالبدی و فضایی در بافت های اندامواره، نیازمند پیمایش روندی تدریجی و سلسله­مراتبی در طراحی و اجراست. علاوه بر آن انداموارگی و پرهیز از ایجاد فضاهای بی شکل، وجود حوزه های حفاظت شده همیشگی و ارتباط مثبت فضاهای اشتراکی با لبه های کالبدی را می توان از مهم ترین اصول تدارک کدهای زایشی برشمرد. به کارگیری دوباره این اصول نیازمند احیای فرایندی تدریجی از مقیاس کلان و تداوم آن در سطوح خرد با تاکید بر فرایندهای زایشی و کل­گرا است. در فرایند پیشنهادی ۱. چشم انداز مشارکتی اولیه به منظور خلق یک واحد همسایگی با جزئیات، ۲. تعریف گونه ها تا سازمان دهی عناصر اصلی، ۳. شکل گیری عرصه های عمومی در راستای پیوند زندگی اجتماعی و محیط کالبدی- طبیعی، ۴. شکل گیری کالبدی در ارتباط با اولویت عرصه های عمومی و ۵. توجه به ابعاد بصری خرد و کلان در ترکیب با سایر موضوعات، می تواند زمینه تکرار هویت های اندامواره در بافت های روستایی شمال ایران فراهم نماید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SAUD-10-1_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1392748/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پندار، هادی و سیدپور، سیده سحر،1401،ارائه الگوی هویت مبنا جهت تفکیک زمین در مقیاس واحد همسایگی در فرایند توسعه تدریجی مبتنی بر کدهای زایشی (مورد پژوهی: روستای سنگده، منطقه دودانگه، مازندران)،https://civilica.com/doc/1392748

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support