ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تاثیر بهسازی خاکهای نرم با ستونهای سنگی به روش تحلیل عددی

Year: 1390
COI: OMRANTOSEE01_348
Language: PersianView: 1,480
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا محتشم - دانشجوی کارشناسی ارشد خاک و پی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
سعید ابریشمی - استادیار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، گروه عمران، مشهد، ایران
امیرعلی طباطبایی عدنانی - استادیار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، تهران، ایران

Abstract:

بهسازی خاک در مهندسی ژئوتکنیک از جایگاه ویژه ای برخوردار است . با افزایش رشد جمعیت وتوسعه صنایع، با کمبود زمین های مناسب جهت احداث سازه های مورد نظر مواجه هستیم. لذا انسان در بسیاری از موارد به ناچار برای احداث سازه به زمین هایی با کیفیت پایین تر از لحاظ مهندسی ژئوتکنیک روی آورد. جهت احداث سازه مناسب باید به نوعی کیفیت خاک نامناسب از لحاظ پارامترهای ژئوتکنیک ارتقاء داده شود تا خاک در اثر نیروهای ناشی از سازه مورد نظر عملکرد مناسبی داشته باشد. ساخت ستونهای سنگی به عنوان روشی مؤثر، اقتصادی وسازگار با محیط زیست، توانایی بهسازی زمینهای متشکل از خاکهای چسبنده وغیر چسبنده سست را داراست. این روش سالهاست به منظورکاهش نشست، افزایش ظرفیت باربری، کاهش پتانسیل روانگرایی و افزایش سرعت تحکیم زمینهای سست ولجنی به کار برده می شود . نقش دیگری که ستون سنگی می تواند ایفا کند امکان زهکشی قائم و در نتیجه سرعت بخشیدن به فرآیند تحکیم می باشد. لذا ستون های سنگی به عنوان یک گزینه ایده آل جهت بهسازی خاکهای لایه ای سست، رس و ماسه های لای دار شل به شمار می روند. با اجرای ستون های سنگی به سطح مناسبی از مقاومت برشی، پایداری در شیروانی مقدار نشست مجاز و ظریب ایمنی در روانگرایی خواهیم رسید. کاربردهای ستون سنگی شامل تقویت پی خاکریزها و یا سازه های بزرگ، پایه بزرگ راهها و ... می باشد. لذا در این مقاله، به مطالعه عددی تأثیر ستونهای سنگی بر باربری و نشست توده خاک نرم ومقایسه آن با توده خاک فاقد ستون سنگی پرداخته شده است. جهت حصول این مهم، مدل عددی ستون سنگی به روش اجزاء محدود ساخته شده است و از مقایسه نتایج مدل و نتایج موجود در متون فنی برای یک مسأله مشخص، صحت و دقت مدل مورد ارزیابی قرار گرفته است. پس از تدقیق مدل، از آن جهت مطالعه پارامتریک زاویه اصطکاک داخلی ، قطر، فاصله و جنس مصالح ستون سنگی و همچنین مشخصات مکانیکی توده خاک نرم بر کارائی روش، یعنی افزایش باربری و کاهش نشست خاکهای نرم استفاده شده است. در این مطالعه از بسته نرم افزاری اجزای محدودplaxis استفاده شده است. جهت شبیه سازی رفتار خاک نرم ومصالح سنگی ستون از مدل موهر- کولمب استفاده می شود

Keywords:

ستون سنگی، بهسازی خاک، مدلسازی عددی، ظرفیت باربری، سلول واحد

Paper COI Code

This Paper COI Code is OMRANTOSEE01_348. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/142713/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محتشم، رضا و ابریشمی، سعید و طباطبایی عدنانی، امیرعلی،1390،بررسی تاثیر بهسازی خاکهای نرم با ستونهای سنگی به روش تحلیل عددی،1st Conference of Civil and Development،Rasht،،،https://civilica.com/doc/142713

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Jellali, B., Bouassida, M., and De Buhan, P. (25), _ ...
 • Narasimho Rao, S., Madhiyan, M. and Prasad, Y.V.S.N. (1992), "Inluence ...
 • Greenwood, D.A. (1970), "Mechanical Improvement of Soils below Ground Surface". ...
 • Hughes, J.M.O. and Withers, N.J. (1974), "Reinforcing of soft cohesive ...
 • Priebe, H.J. (1976), _ evaluation of settlement reduction in soil ...
 • Aboshi, H., Ichimoto, E., Enoki, M. and Haraka, K. (1979), ...
 • McKelvey, D., Sivakumar, V., Bell, A., and Graham, J. (24), ...
 • Priebe, H. J. (13G5), "The design of vibro replacement." Ground ...
 • Sathish, S., Yadav, O. P., and Deepak, M. (197), "Soft ...
 • Malarvizhi, S.N. and Iaparuthi, K. (2004), "Load Versus Settlement of ...
 • Ambily, A.P. and Gandhi, S.R. (2007), "Behavior of stone columns ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 13,341
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support