ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی حضور فلزات سنگین در زائدات جامد و پساب کارخانجات سنگبری

بررسی حضور فلزات سنگین در زائدات جامد و پساب کارخانجات سنگبری
Year: 1387
COI: NCEH11_032
Language: PersianView: 1,351
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد مسافری - استادیار گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تبریز، همکار پژو
حسن تقی پور - استادیار گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تبریز
احمد اصل هاشمی - مربی گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تبریز
شاهرخ نظم آرا - کارشناس ارشد مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران

Abstract:

انتشار فلزات سنگین به محیط زیست از طریق فرآیندهای مختلف و مسیرهای گوناگونی از جمله هوا، آب های سطحی و خاک صورت می گیرد . نظر به اینکه تا بحال اطلاعات منتشر شده ای در ارتباط با حضور فلزات سنگین در پسماندهای کارخانجات سنگبری وجود نداشت و با در نظر گرفتن ا ثرات بهداشتی مواجهه با این فلزات و نیز گستردگی صنایع سنگبری در کشور، در تحقیق حاضر برای اولین بار حضور این فلزات در پساب و لجن کارخانجات سنگبری شهر تبریز بررسی شد . به منظور تعیین حضور فلزات سنگین سنگبری شهر تبریز بررسی شد . به منظور تعیین حضور فلزات سنگین (Cr, Cd, Pb,Cu) در پساب و لجن کارخانجات سنگبری، با در نظر گرفتن پراکندگی و منطقه استقرار و نوع سنگهای خام ورودی و برش یافته، تعداد 5 نمونه از پساب خروجی ا ز مرحله برش که حاوی ذرات معلق بود از کارخانجات سنگبری گرانیت زمردین، آذرسنگاب، آذرسنگان، سنگبری آپادانا و تراورتن آریا تهیه شد. پس از جداسازی فازهای مایع و جامد، نمونه های مایع از صافی عبور داده شده و به نسبت 10 به 1 تغلیط شد. نمونه های لجن پس از مرحله خشک سازی تحت هضم اسیدی با اسید نیتریک قرار گرفت. نهایتا کلیه نمونه ها با استفاده از روش اسپکتروسکپی جذب اتمی آنالیز و مقدار فلزات سنگین تعیین گردید. در پساب کلیه صنایع سرب، مس، کروم و کادمیوم مشاهده شد که البته مقادیر مربوطه پائین تر از مقدار استاندارد تخلیه به آبهای سطحی سازمان حفاظت محیط زیست بود. در کلیه نمونه های لجن بررسی شده سرب به میزان قابل توجهی وجود داشت. در مقایسه با میانگین غلظت سرب در پوسته زمین، مقادیر مشاهده شده بیش از 1/5 برابر و حداکثر 4/5 برابر می باشد.حداکثر مقدار مس 4 برابر میانگین غلظت این فلز در پوسته زمین بود و یکی از صنایع این مقدار 1/63 برابر بوده اما در دو صنعت باقیمانده کمتر از مقدار میانگین پوسته زمین وجود داشت. در خصوص کروم کلیه مقادیر کمتر از میانگین پوسته زمین بود. در خصوص کادمیوم، مقادیر اندازه گیری شده در نمونه های لجن در مقایسه با میانگین پوسته زمین به شدت بالا بود بگونه ایکه در کارخانه آذرسنگاب، آذرسنگان، تراورتن آریا و آپادانا به ترتیب 23 ، 22، 20 ، 15 برابر میانیگن پوسته زمین وجود داشت. بر اساس نتایج تحقیق با توجه به حضور برخی فلزات سنگین، تخلیه لجن کارخانجات سنگبری بدون اتخا ذ تمهیدات زیست محیطی قادر خواهد بود خاک و منابع آب را آلوده نماید. لازم است از اختلاط لجن تولید شده در صنایع سنگبری با سایر زائدات حاصله اجتناب نموده و این لجن ها به عنوان مواد زائد با خصوصیات خطرناک بصورت جداگانه جمع آوری و با لحاظ مسائل زیست محیطی و تحت نظارت سازمانهای مسئول دفع گردد تا آلودگیهای زیست محیطی حاصله به حداقل برسد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH11_032. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/144521/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مسافری، محمد و تقی پور، حسن و اصل هاشمی، احمد و نظم آرا، شاهرخ،1387،بررسی حضور فلزات سنگین در زائدات جامد و پساب کارخانجات سنگبری،11th National Congress On Environmental Health،Zahedan،https://civilica.com/doc/144521

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • سازمان حفاظت محیط زیست. مجموعه قوانین و مقررات حفاظت محیط ...
 • مرکز آمار ایران (1382). نتایج آمارگیری از کارگاههای صنعتی کشور ...
 • مسافری م.، فهیمی نیا .، نبی زاده ر.، تقی پور ...
 • Grzebisz W, Ciesla L, Komisarek J, Potarzycki I. Geochemict assessment ...
 • Jirup L. Hazards of heavy metal contamination British Medical Bulletin ...
 • Athar M., vohora S. Heavy metals and environment, New Age ...
 • Bianchini G, Marrocchino E, Tassinari R, Vaccaro a. Recycling of ...
 • Wang JY, Touran A, Christoforou C, Fadlalla H. A systems ...
 • Kartam N, Al-Mutairi N, Al-Ghusain I, Al- Humoud , Environmentl ...
 • Azizian MF, Nelson PO, Thaymanavan _ Williamson KJ. Environmentl impact ...
 • Eikelboom RT, Ruwiel E, Goumans J. The building materials decree: ...
 • Duruibe JO, Ogwuegbu MO, Egwurugwu JN. Heavy metal pollution and ...
 • Andrews A, Henrique G. Heavy metal pollution and agriculture: An ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Reviews

  5.00
  1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
  5 1
  4 0
  3 0
  2 0
  1 0

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: علوم پزشکی
  Paper count: 3,394
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support