آثار زیست محیطی برداشت بی رویه از معادن شن وماسه

Publish Year: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 4,395

متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

EGM01_040

تاریخ نمایه سازی: 16 شهریور 1385

Abstract:

رودخانه به عنوان زیستگاه آبهای روان، دارای مشابهت با اکوسیستمهای خشکی می باشد. عوامل زنده و غیر زنده موجود در یک رودخانه در اثر ارتباط بین آنها، اجتماعات زیستی وابسته به یکدیگر را تشکیل می دهند. رودخانه ها مثل هراکوسیستم دیگر دارای زنجیره غذایی بوده، که در آن تولید کنندگان اولیه، مصرف کنندگان نخستین و ثانویه و در نهایت تجزیه کنندگان در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر می باشند. تغییر در هر یک از عوامل یاد شده می تواند، سایر شرایط را تحت تاثیر قرار دهد. برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه ها یکی از عوامل تغییر دهنده در زنجیرهٴ بهم پیوستهٴ اکوسیستم رودخانه ها است. کدورت ناشی از این امر برحیات گیاهان آبزی ،ماهیان و پرندگان کنار آب و در نهایت بی مهرگان،اثرات سویی خواهد گذاشت. کاهش میزان نفوذ نور و بخصوص تابشهای طیف آبی نور شدید، به فرآیند فتوستنز در آب آسیب می رساند. گیاهان در اثر آلودگی ناشی از ماسه گذاری پیرامونشان و مملو بودن آب از مواد معلق صدمات زیادی می بینند، تبادل گازی آنها مختل شده و افت شدیدی در فتو سنتز بروز می کند. با بررسی چند معدن شن و ماسه در مسیر رودخانه، نتایج حاصل از آن بیان شده و راهبردهایی برای حل این مشکل ارائه گردیده است

Authors

رضوان جوارانی

پژوهشکده تعلیم وتربیت کرمان ، بخش علوم زمین

مهلا علیزاده

پژوهشکده تعلیم وتربیت کرمان ، بخش علوم زمین

زینب میرزایی

پژوهشکده تعلیم وتربیت کرمان ، بخش علوم زمین

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • بای بوردی- محمد، 1360، خاک، انتشارات دانشگاه تهران ...
  • بصیر- سید حسن، 1375، مبانی معدنکاری، انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان ...
  • عرفان منش، 1383، آلودگی محیط زیست آب، خاک و هوا، ...
  • غضبان- فریدون، 1381، زمین شناسی زیست محیطی، انتشارات دانشگاه تهران ...
  • فردوسی- سعید، نوری- جعفر، 1373، شیمی محیط زیست، انتشارات دانشگاه ...
  • نمایش کامل مراجع