ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعات امکان سنجی پروژه ها با رویکرد کاربرد تلفیقی مدیریت ریسک و مهندسی ارزش

Year: 1383
COI: IPMC01_008
Language: PersianView: 5,799
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

احد نظری - دکترای مدیریت پروژه، استادیار دانشگاه شهید بهشتی
کامران قوامی فر - کارشناس ارشد مدیریت ساخت، کارشناس مدیریت پروژه و مهندسی ارزش سازمان م

Abstract:

دانش مدیریت پروژه با هدف اجرا و تکمیل پروژه در چهارچوب اهداف موردنظر با صرف حداقل منابع در قالب راهکارهای مدون و تعریف شده برای انجام پروژه ها به وجود آمده و توسعه یافته است . مدیریت پروژه مجموعه ای از فرآیندها است که با هدف انجام موفقیت آمیز پروژه در طول چرخه عمر آن به کار گرفته می شوند . چرخه عمر پروژه از طرح ایده و پیدایش پروژه آغاز می شود و تا شروع به بهره برداری از پروژه ادامه می یابد . مدیر پروژه در کلیه مراحل چرخه عمر پروژه 1 موظف به انجام فعالیت های مرتبط با هریک از فرآیندهای مدیریت پروژه مشتمل بر مدیریت تدارکات، ارتباطات، کیفیت، زمان، هزینه، یکپارچگی، ریسک، ذی نفعان، محدوده و منابع انسانی می باشد . تاکید و حساسیت کارفرمایان و سرمایه گذاران برای اجرای مطلوب پروژه ها توام با کاهش اشتباه ها و اتلاف منابع، نیاز به شناخت و کاربرد ابزارهای مدیریت را در پی داشته است . در این ارتباط ضرورت سرمایه گذاری های فراوان بر روی کلان پروژه ها و مشکلات و مسایل مدیریتی این گونه پروژه ها که به طور ذاتی با مخاطرات بیشتری مواجه هستند و اتمام آنها در چهارچوب های زمان، هزینه و مشخصات فنی و کیفی مصوب به دشواری حاصل می شود، توجه به مقوله ریسک در این پروژه ها را افزایش داده است . از سوی دیگر برخی ابزارهای نوین مدیریتی مانند مهندسی ارزش نیز قابلیت های خود را در عمل به اثبات رسانیده و پس از گذشت نیم قرن از زمان طرح خود، گسترش جهانی داشته اند و هر ساله بر تعداد پروژه هایی که از این ابزارها در چرخه عمر خود استفاده می کنند افزوده می شود . مهندسی ارزش به واسطه اتکا بر کار گروهی و خرد جمعی و قابلیت انعطاف برنامه کاری خود در کنار بسیاری از فرآیندهای مدیریت پروژه قابل استفاده بوده، موجب ارتقای نتایج آنها می شود و از این رو مورد توجه ویژه است . با توجه به توضیحات بالا ، از آنجا که مرحله امکان سنجی پروژه ها اولین مرحله از چرخه عمر و به تعبیر بسیاری از متخصصان مهم ترین مرحله آن می باشد و در این مرحله موثرترین تصمیم های پروژه اتخاذ می شود و بالاترین درجه نامعینی نیز وجود دارد، در این مقاله سعی شده است کاربرد تلفیقی مدیریت ریسک و مهندسی ارزش در مرحله مطالعات امکان سنجی 1 با هدف کاهش مخاطرات پروژه و ارایه گزینه های بهینه برای انجام پروژه تشریح شود . این مقاله برگرفته از تحقیقات و تالیفات نویسندگان در مورد مهندسی ارزش، مدیریت ریسک و مطالعات امکان سنجی است و نویسندگان در نگارش این مقاله از پژوهش های مستقل خود در این زمینه ها استفاده کرده اند و در طرح آن و ساختار و محتوای مقاله به نیاز به ارتباط بین فرآیندهای مهندسی ارزش و مدیریت ریسک در مرحله امکان سنجی پروژه ها توجه داشته اند . در این مقاله ابتدا مبانی امکان سنجی بیان می شود، سپس مؤلفه های مدیریت ریسک و مهندسی ارزش برشمرده خواهد شد و در انتها رویکرد استفاده تلفیقی از این دو روش در مرحله امکان سنجی پروژه ها تشریح خواهد شد .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IPMC01_008. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/15628/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نظری، احد و قوامی فر، کامران،1383،مطالعات امکان سنجی پروژه ها با رویکرد کاربرد تلفیقی مدیریت ریسک و مهندسی ارزش،01st International Project Management Conference،Tehran،https://civilica.com/doc/15628

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • جبل عاملی، محمدسعید، قوامی‌فر، کامران، عبایی، مزدک، جایگاه مهندسی ارزش ...
 • 2)N.J.Smith, Appraisal, Risk and Uncertainty, T. Telfold, 2003 ...
 • 3)Dell'Isola, Alphonse.J., Value Engineering in the Construction Industry , Smith ...
 • 4)Norton B.R. & McEligott W.C., Value Management in C _ ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 23,261
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support