بررسی اثر اعمال پیش بارگذاری حرارتی پارچه الیاف شیشه، بر تغییرات رفتار مکانیکی صفحات کامپوزیتی ساخته شده از الیاف شیشه/ پلی استر

Publish Year: 1402
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 93

This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_IRANJME-10-1_002

تاریخ نمایه سازی: 17 دی 1402

Abstract:

بررسی رفتار سازه های کامپوزیتی الیاف-پلیمر و تاثیر عوامل گوناگون بر خواص مکانیکی آن ها، در تعریف فرایندهای طراحی، ساخت و عارضه یابی سازه کامپوزیتی موضوعی حائز اهمیت می باشد. در این مقاله به بررسی تغییرات رفتار مکانیکی ساختار کامپوزیتی الیاف شیشه کلاس E-پلی استر، تحت تاثیر اعمال پیش بارگذاری حرارتی بر پارچه الیاف شیشه پرداخته شده است. بدین منظور، در کنار آزمون های تعیین خواص مکانیکی، جهت بررسی چگونگی و ماهیت شکست الیاف شیشه و مطالعه سطح مقطع شکست الیاف از میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) استفاده شده است. همچنین تغییرات در وضعیت عامل اتصال دهنده روی سطح الیاف شیشه ی مورد استفاده در بافت پارچه، در شرایط اولیه پارچه ی خریداری شده از شرکت سازنده و نیز شرایط ثانویه آن پس از اعمال پیش بارگذاری حرارتی از طریق قرار دادن آن در کوره با حرارت ۳۵۰ درجه سانتی گراد، از روش آنالیز دستگاهی طیف بینی مادون قرمز بازتاب کلی تضعیف شده (ATR) استفاده گردید. نتایج، حکایت از افت قابل توجه خواص مکانیکی کامپوزیت ساخته شده، بر اثر اعمال پیش بارگذاری حرارتی بر پارچه با بافت ساده از جنس الیاف شیشه کلاس E، قبل از مرحله آغشته سازی آن با رزین پلی استر غیر اشباع دارد.

Authors

علیرضا معلم زاده

استادیار، گروه مهندسی مکانیک، دانشگاه فنی و حرفه ای، تهران، ایران

سید علیرضا ثابت

دانشیار، گروه کامپوزیت، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، تهران، ایران

حامد ثقفی

دانشیار، گروه مهندسی مکانیک، دانشگاه تفرش، تفرش، ایران

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • Somaiah A, Prasad BA, Nath NK. A comprehensive review: Characterization ...
  • Kaware K, Kotambkar M. Low velocity impact response and influence ...
  • نمایش کامل مراجع