ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل مکانیکی شکستگی های طبیعی در یک مخزن و تاثیر آن بر روی تراوایی (مطالعه موردی: چاه گازی در جنوب ایران)

Year: 1393
COI: IRMC05_061
Language: PersianView: 387
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهران کلهری - دانشگاه زنجان
علی رفیعی - دانشگاه زنجان
حسن اشراقی - شرکت نفت و گاز پارس
یحیی پور دهقان - دانشگاه زنجان

Abstract:

یکی از پارامترهای مهم که نقش بسزایی در بحث تولید نفت و گاز از مخازن دارد توزیع شکستگی های طبیعی می باشد با توجه به این موضوع که شکستگی های طبیعی در زمان های مختلف در درون سنگ مخزن ایجاد شده اند و اینکه همه این شکستگی ها نقش موثری در تراوایی ندارند تعیین معیاری برای تراوا بودن این شکستگی ها از اهمیت خاصی برخوردار است یکی از معیارهایی که برای چندین میدان مختلف نتایج قابل قبولی داشته است معیار تعیین کننده وضعیت تنش های اعمال بر شکستگی می باشد. در این معیار شکستگی هایی که از لحاظ مکانیکی تحت تنش بحرانی قرار دارند از لحاظ هدایت هیدرولیکی نیز تراوا محسوب می شوند برای این منظور بایستی اندازه تنش های نرمال و برشی در صفحه شکستگی بدست آید و با این مقادیر و استفاده از معیار موهر کلمب وضعیت مکانیکی شکستگی مشخص شود. به منظور بررسی اهمیت شکستگی های طبیعی در یکی از مخازن جنوبی ایران مطالعه بر روی یک چاه گازی انجام شده است. برای این منظور شکستگی ها در اعماق مختلف مخزن از روی تصاویر FMI شناسایی و دسته بندی شده است. در ادامه جهت یابی تنش های اصلی در چاه مورد مطالعه با استفاده از رخداد شکستگی های فشاری در دیواره چاه بدست آمده است اندازه تنش قائم به عنوان یکی از تنش های اصلی با استفاده از چگالی سنگ های روباره محاسبه شده و تنش افقی ماکزیمم نیز با در نظر گرفتن شرایط ایجاد شکستگی کششی القایی در دیواره چاه بدست امده است. با در دست داشتن جهت یابی و میزان تنش های اصلی در اعماق مربوط به شکستگی ها و همچنین جهت یابی صفحات شکستگی در این اعماق و با کمک معیار موهر -کلمب در شرایط ضریب اصطکاک 0.6 و چسبندگی صفر تحلیل و ضعیت مکانیکی درزه ها انجام شده است. با در نظر گرفتن این موضوع کنار عوامل تاثیر گذار دیگر ،وضعیت تنش های اعمالی بر صفحات شکستگی می تواند اهمیت بالایی در وضعیت تراوایی و در نتیجه در میزان تولید در چاه مورد مطالعه داشته باشد.

Keywords:

شکستگی های طبیعی , تراوایی مخزنف وضعیت تنش بحرانی و تنش های برجا

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRMC05_061. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/318541/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کلهری، مهران و رفیعی، علی و اشراقی، حسن و پور دهقان، یحیی،1393،تحلیل مکانیکی شکستگی های طبیعی در یک مخزن و تاثیر آن بر روی تراوایی (مطالعه موردی: چاه گازی در جنوب ایران)،5th Iranian Rock Mechanics Conference ،Tehran،https://civilica.com/doc/318541

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 8,860
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support