Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی کمی و کیفی روش تدریس بصورت سخنرانی از دیدگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام

Year: 1393
COI: JR_DSME-1-1_003
Language: PersianView: 356
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

اسکندر غلامی پریزاد - گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت،
الهه غلامی پریزاد - مرکز تحقیقات میکروب شناسی بالینی،
علی اشرف عیوضی - گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت،
زینب غضنفری - مرکز تحقیقات آسیب های روانی اجتماعی، گروه آموزش بهداشت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران.

Abstract:

روش تدریس سخنرانی به عنوان روش غالب در تمام سطوح نظام آموزشی کشور ایران، یکی از کهن ترین روش های آموزش فراگیران بوده که قدمت آن به سده پنجم قبل از میلاد می رسد. این روش در فرایند تدریس و یادگیری هنوز یکی از عمده ترین روش های آموزشی مورد استفاده بویژه در نظام آموزش عالی کشورمان به حساب می آید. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی کمی و کیفی این روش تدریس از دیدگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام طراحی و اجرا شده است. روش کا : ر این مطالعه به روش توصیفی تحلیلی در سال 1390 بر روی 840 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته مشتمل بر سه حیطه تعامل، مدیریت موضوع و فضای کلاس، و وظایف سازمانی انجام شد. روایی پرسشنامه با دو روش اعتبار محتوا و نیز اعتبار سازه ای و پایایی آن با کمک آلفای کرونباخ مورد تایید قرار گرفت. به علاوه در این پرسشنامه از شاخص مقبولیت نیز برای ارزیابی کلی پرسشنامه استفاده شد. در نهایت داده ها با کمک نرم افزار آماری SPSSو آزمون های آماری من ویتنی و کروسکال والیس مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. یافتهها: در مجموع 36 درصد دانشجویان مورد مطالعه روش تدریس سخنرانی را مطلوب ارزیابی نمودند. از میان متغیرهای حیطه تعامل فرصت طرح سوال توسط استاد، و انجام کار تیمی توسط فراگیران به ترتیب 51.3٪ و 28.6٪ بیشترین و کمترین مطلوبیت را در بین سایر متغیرها داشتند. زمان صرف شده برای هر جلسه و پوشش سرفصل درس از مجموع متغیرهای حیطه وظایف سازمانی به ترتیب با 57.2٪ و 32.4٪ بیشترین و کمترین مطلوبیت نسبت به سایر متغیرهای مورد بررسی بودند. همچنین در مقایسه میانگین نمره حیطه مدیریت موضوع و فضای کلاس بین دختران و پسران اختلاف معنی داری مشاهده گردید P<0.05 بحث و نتیجه گیر : ی نتایج نشان داد روش سخنرانی با وجود استفاده از وسایل مدرن کمک آموزشی نمی تواند رضایتمندی قابل قبولی را از نظر فراگیران در بخش های قابل توجهی از اهداف آموزشی فراهم نماید. لذا ضروری به نظر می رسد سیاستگزاران نظام آموزشی با رویکرد جدید درصدد جایگزینی این روش با روش های مناسب دیگر در بسیاری از دروس باشند و یا با برنامه ریزی دقیق در خصوص بهینه سازی و تقویت نقاط قوت و اصلاح نقاط ضعف آن بکوشند

Keywords:

ارزیابی , سخنرانی , دیدگاه دانشجویان , دانشگاه علوم پزشکی ایلام

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_DSME-1-1_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/681733/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
غلامی پریزاد، اسکندر و غلامی پریزاد، الهه و اشرف عیوضی، علی و غضنفری، زینب،1393،ارزیابی کمی و کیفی روش تدریس بصورت سخنرانی از دیدگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام،https://civilica.com/doc/681733

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support